15.11.2012 Neljapäev

Abieluvararegister muutub elektrooniliseks

Riigikogus läbi esimese lugemise abieluvararegistri seadus, mis lihtsustab registri kannetega tutvumist. Loodava veebilahenduse kaudu saab päringu varasuhte kohta uuest aastast teha ka isiklikust arvutist.

Eelnõu koostanud justiitshalduspoliitika osakonna õigusloome ja arenduse nõunik Piret Saartee leiab, et õige aeg elektroonilise registri kasutuselevõtuks on käes, märgiti justiitsministeeriumi pressiteates. “Abieluvararegistri kannete arv on väga kiirelt kasvanud. Selleks, et vähendada halduskoormust ja lihtsamaks muuta andmetega tutvumine, on ainuõige lahendus registri elektrooniliseks muutmine,“ ütles Saartee. Ta lisas: „Kuna kehtiva seaduse järgi on vaja abiellumisel valida varasuhe, siis ajakohase informatsiooni kättesaamine on  väga oluline.“

Abiellujad on teadlikumaks muutunud ja varasuhted on läbi mõeldud põhjalikumalt, kui varem. See on tekitanud olukorra, kus 2005. aastal tehti registrisse 504 kannet ning 2010. aastal tehti kandeid juba 1555. Eelmisel aastal kasvas kannete arv 2507 kandeni ning seda saab pidada juba oluliseks halduskoormuse kasvuks.

Veebilahenduse kaudu päringu esitamisega saab teha elu kergemaks nii abiellujatel endil, kui ka kõigil teistel inimese abieluvarasuhte vastu huvi tundvatel pooltel.

Siiski abieluvararegistri kande aluseks olevate dokumentidega, nagu abieluvaraleping või kohtuotsus, igaüks tutvuda ei saa. Seda saab teha ainult õigustatud  huvi korral, mida ei pea tõendama näiteks abikaasad, notar, kohtutäitur, pankrotihaldur, kohus ja järelevalveõiguslik asutus nagu näiteks politsei. Kõigil neil on võimalik tutvuda lepingute sisuga ka praegu.

Abieluvararegister on üks riigi põhiregistritest, kuhu kantakse andmed abikaasade poolt valitud varasuhete, nende muutmise ja lõppemise kohta. Abieluvarasuhte saab määrata kas varaühisuse, vara juurdekasvu tasaarvestuse või varalahususena. Varaühisuse kohta registrisse kannet ei tehta.

Varaühisuse korral kuulub vara võrdsetes osades mõlemale osapoolele ning enamiku tehinguid peavad nad tegema ühiselt. Vara juurdekasvu tasaarvestus annab abikaasadele suurema varalise iseseisvuse, säilitades majanduslikult nõrgemale abikaasale siiski ka selged tagatised, nagu näiteks perekonna ühise eluaseme kaitse. Varalahususe puhul on mõlemad pooled teineteisest varalises mõttes täiesti sõltumatud, puuduvad ühised õigused vara suhtes ning varaga tehinguid tehes pole vaja teise abikaasa nõusolekut.

Praegu tuleb abieluvararegistri andmetega tutvumiseks pöörduda kinnistusosakonna poole.

Infosüsteemi loomise protsessis taaskasutab Registrite ja Infosüsteemide Keskus juba varem loodud lahendusi millele lisatakse abieluvararegistri erisused. Abieluvararegistri seadus on planeeritud jõustuma 2013. aasta 1.jaanuaril, mil muutub kättesaadavaks ka abieluvararegistri uus infosüsteem.

Küsi nõu!

  Esita küsimus

Saada vihje

Hea lugeja, meie eesmärk on teha just sellist ajakirja, nagu sulle meeldib. Pane kirja soovitud teemad ning dokumendivormid, mida tahaksid siit leida. Tehkem koostööd!
right banner 2024 est konference
430824810 430800019636154 7356040320163199917 n255