27.12.2012 Neljapäev

2013. aastast saab arestitud vara müüa E-oksjonil

Aasta algusest jõustuvad seadusemuudatused, mis lubavad kohtutäituritel arestitud vara müüa e-oksjonikeskkonnas. Seadus sõnastab elektroonilisele ostu-müügikeskkonnale esitatavad nõuded ja lihtsustab ostuhuvilise jaoks oksjonil osalemise korda.

„Seadusemuudatuste eesmärk on muuta oksjonite korraldamine selgemaks ning ostjatele mugavamaks ja käepärasemaks. Kuivõrd muutused on suures osas suunatud just kasutusmugavusele ja lihtsusele, suurendab see kindlasti ka ostjate hulka ning see võimaldab täituril saada müüdavate asjade eest suuremat hinda,“ sõnas justiitsminister Hanno Pevkur.

Seaduse jõustumisel muudetakse kohtutäiturite poolt vara müümiseks kasutatav oksjonikeskkond täiturile hõlpsamini kasutatavaks ning seal ostu sooritavale inimesele käepärasemaks. Täna peab täitur korraldama ka väiksemate asjade puhul, nagu näiteks mobiiltelefonide, televiisorite või sülearvutite müügiks oksjoni oma büroos. Selline müügikorraldus ei anna aga head ülevaadet toimuvast ning on ebamugav ostjale, kes peab ostusoovi korral kohale sõitma, olemata sealjuures kindel, et oksjoni võidab.

Seadusega muudetakse ka oksjonite läbiviimise korda, näiteks oksjoni pikkuse määramist ning seda, kui kaua peab olema võimalus senist parimat pakkumist üle pakkuda. Ka tagatisraha ja ostuhinna tasumine saab selged raamid ning tähelepanu on pööratud ka esindaja kaudu oksjonil osalemise võimalustele. Kuna tegemist on e-lahendusega, siis on reguleeritud ka käitumine oksjoni jooksul tekkinud tehniliste tõrgete korral.

Hiljemalt 2016. aastal tuleb e-oksjonikeskkonnas kasutusele võtta pangalingi teenus, mida kasutades saab väikese väärtusega vallasasjade e-oksjonile registreeruda ka enampakkumise toimumise kestel, mis elavdab eeldatavasti just vallasasjade müüki.

Teine suurem muudatus puudutab Kohtutäiturite ja Pankrotihaldurite Kojale avalik-õiguslikke nõuete edastamist, mida praegu tehakse e-posti kaudu. See on ebamugav, aeganõudev ja läbipaistmatu, see tähendab, et nõudeid ei ole võimalik täna jagada võrdselt ei arvuliselt, sissenõudjate järgi ega nõuete sisu järgi. Kuna nõuete kogumise ja jagamise töö maht on olnud jätkuvalt suur, on kohtutäiturite ja pankrotihaldurite koda alustanud juba justiitsministeeriumiga koostöös neid probleeme lahendava elektroonilise tööriista loomisega.

Lisaks kirjeldatud muudatustele toob eelnõu kaasa ka väiksemaid muutusi. Näiteks võimaluse ilma sissenõudja või võlgniku avalduseta müüa vallasasju, mille väärtus ei ületa 100 eurot või korraldada nende müümine mõne müüja kaudu, näiteks komisjonikaupluse kaudu.

Küsi nõu!

  Esita küsimus

Saada vihje

Hea lugeja, meie eesmärk on teha just sellist ajakirja, nagu sulle meeldib. Pane kirja soovitud teemad ning dokumendivormid, mida tahaksid siit leida. Tehkem koostööd!
right banner 2024 est konference
430824810 430800019636154 7356040320163199917 n255