05.07.2018 Neljapäev

Valmis sai Euroopa Liidu ühine e-arvete standard

Valmis sai Euroopa Liidu (EL) ühine e-arvete standard, mille juurutamine võimaldab kiirendada ja suurendada piiriülest kaubandust.

Ühtne e-arvete standard määrab üheselt kindlaks e-arvelduse reeglistiku
Ühtne e-arvete standard määrab üheselt kindlaks e-arvelduse reeglistiku Foto: Postimees

"Reaalaja majanduse projekti raames kasutusele võetav ühtne Euroopa e-arve standard võimaldab ettevõtetel e-arveid vahetada lihtsamini ja odavamalt kui paberil või PDF-il arveldamine kunagi olnud on," ütles e-arvete standardi loomisel osalenud töögrupi liige ja Tieto Estonia AS äriarendusjuht Kaido Heinsalu Eesti Infotehnoloogia ja Telekommunikatsiooni Liitu (ITL) pressiteate vahendusel.

Projektis osalevad Eesti e-arvete operaatorid Omniva, Telema ja Tieto Estonia on juba valmis uuele standardile vastavaid e-arveid edastama, märgitakse teates.

"Eesti on oma e-arvete formaati kasutanud ligi 15 aastat, aga järjest rohkem lisandub piiriüleseid tehinguid, mille puhul ei ole enam võimalik riigisiseseid formaate kasutada. Ei ole mõeldav, et Euroopa Liidu ühtsel turul tegutsevad ettevõtted juurutavad oma süsteemides korraga kõiki liidus kasutatavaid eripalgelisi rahvuslikke standardeid," lisas Heinsalu.

Ühtne e-arvete standard määrab üheselt kindlaks e-arvelduse reeglistiku, et arve saatja ja vastuvõtja infosüsteemid saaksid automaatselt ja tõrgeteta arveinfot vahetada. Heinsalu sõnul on seetõttu Euroopa Liidu ühtse turu põhimõttest lähtuv e-arve formaat ja selle kasutuselevõtt märgilise tähendusega.

Projektiga luuakse ka ühendus üleeuroopalise ühtse andmevahetusvõrgustikuga Peppol, mis lihtsustab oluliselt e-arve operaatorite omavahelist suhtlust ning laiendab seega veelgi võimalusi ettevõtetel enda äripartneritele e-arveid saata. Peppoli kasutusele võtmine e-arvete operaatorite poolt on planeeritud suve lõppu.

Ühise Euroopa Liidu e-arvete standardi loomine ja juurutamine võimaldab e-arvete maailmas riigipiiridest üle astuda ja olla vastavuses Euroopa Liidu poolt kehtestatud e-arvete direktiiviga 2014/55/EL. "Tänu kõnealusele edukale koostööprojektile ja projekti käigus loodud võimalustele on Eesti ettevõtetel nüüd juures hulk mõjuvaid argumente e-arvete kasutuselevõtuks," lisab Heinsalu.

Internet of Business projekt on kaasrahastatud CEF Telecom eInvoicing 2016 programmi raames The Innovation and Networks Executive Agency (INEA) poolt. Projekti Internet of Business koordineerib Eesti IKT klaster.

E-arve kirjeldus ehk projekti raames loodud spetsifikatsioonid, mis kirjeldavad, kuidas Eesti e-arvet kasutada vastavalt Euroopa e-arve standardile veebilehel: https://www.itl.ee/e_arve_kirjeldus

Küsi nõu!

  Esita küsimus

Liituge meiega sotsiaalvõrgustikes