21.09.2020 Esmaspäev

Väikesaadetiste maksuvabastuse kaotamine läheb esimesele lugemisele

Riigikogu rahanduskomisjon otsustas saata esimesele lugemisele käibemaksuseaduse ja tolliseaduse muutmise eelnõu, millega kaob kuni 22 euro väärtusega väikesaadetiste impordile kehtestatud maksuvabastus.

Rahanduskomisjoni esimees Aivar Kokk märkis pressiteates, et eelnõuga kaotatakse maksuvabastus väljastpoolt Euroopa Liitu (EL), näiteks Hiinast, imporditud väikese väärtusega kaupadele.
Rahanduskomisjoni esimees Aivar Kokk märkis pressiteates, et eelnõuga kaotatakse maksuvabastus väljastpoolt Euroopa Liitu (EL), näiteks Hiinast, imporditud väikese väärtusega kaupadele. Foto: pixabay

Rahanduskomisjoni esimees Aivar Kokk märkis pressiteates, et eelnõuga kaotatakse maksuvabastus väljastpoolt Euroopa Liitu (EL), näiteks Hiinast, imporditud väikese väärtusega kaupadele.

Muudatus toob kauba müüjatele ja tellijatele vajaduse jälgida kehtestatavaid reegleid, et täita käibemaksu tasumisega seotud uusi reegleid,

ütles Kokk.

Ta lisas, et kuni 150 euro väärtusega saadetised maksustatakse kas impordi hetkel või erikorra alusel.

"Kui ettevõtjast kauba võõrandaja on valinud erikorra rakendamise, siis kauba tellimuse eest tasumisel tasub tellija ka kauba importimisel tasumisele kuuluva käibemaksu, mille kauba müüja deklareerib kuupõhiselt maksuhaldurile," ütles Kokk.

Rahanduskomisjoni liige Andres Sutt märkis, et eelnõus lihtsustatakse ka nende väikeettevõtete äritegevust, kes müüvad oma tooteid EL-i sees interneti teel. Kuni 10 000 euroni on ka piiriülene müük maksustav Eesti siseriikliku käibena.

"Seda summat ületava osa deklareerimiseks ei pea ettevõtja enam registreerima end lõpptarbija asukohariigis maksukohustuslasena, vaid kõik vajalikud toimingud saab teha maksu- ja tolliameti e-portaali kaudu," ütles Sutt.

"Ühtsete EL-i üleste reeglite kehtestamine muudab e-kaubanduse lihtsamaks ja läbipaistvamaks, maksukogumise õiglasemaks ning soodustab e-kaubanduse kasvu," lisas ta.

Eelnõuga kehtestatakse kaugmüügile ehk kauba müügile teises liikmesriigis asuvale lõpptarbijale EL-i ülene maksukohustuse künnis 10 000 eurot kalendriaastas. See tähendab, et 10 000 euro ületamisel tuleb teise liikmesriigi ettevõtjal tasuda kaugmüügilt käibemaks kauba saaja riigis.

Kehtiva korra kohaselt kehtestab iga liikmesriik piirmäära ning riigiti on piirmäärad erinevad – enamusel, sealhulgas Eestil on see 35 000 eurot.

Tolliseaduse muudatuse eesmärk on õigusselguse tagamine. Tolli õigus saada andmeid riigi andmekogudest ja ettevõtjatelt on sätestatud tolliseaduse paragrahvides erinevalt, mis võib kaasa tuua normide tõlgendusprobleemid. Seetõttu on sõnastuse ühtlustamine vajalik.

Esimene lugemine toimub 30. septembril.

Küsi nõu!

  Esita küsimus

Saada vihje

Hea lugeja, meie eesmärk on teha just sellist ajakirja, nagu sulle meeldib. Pane kirja soovitud teemad ning dokumendivormid, mida tahaksid siit leida. Tehkem koostööd!
right banner 2024 est konference
430824810 430800019636154 7356040320163199917 n255