31.01.2011 Esmaspäev

Tulu kajastamise põhimõtted II

Olesja Timofejeva Olesja Timofejeva,
auditi konsultant
Donoway Assurance
Member Crowe Horwath International 

 

Artikli esimeses osas kirjeldasime kaupade müügist tekkinud tulu kajastamist ning muud sellega seotut. Nagu oleme juba kirjutanud, tekib iga raamatupidaja töös tihti tulude kajastamist puudutavaid küsimusi. Seekord peatume teenuste osutamisest, intressidest, litsentsitasudest ja dividendidest saadava tulu kajastamisel.

 

 

 

Tulu teenuste osutamisest

Tulu teenuste müügist kajastatakse valmidusastme meetodi alusel. See tähendab, et teenuse osutamisest saadav tulu kajastatakse bilansipäeval proportsionaalselt samades perioodides tehtud teenuse osutamisega kaasnevate kuludega.

Valmidusastme meetodit saab kasutada ainult siis, kui on täidetud järgmised tingimused:

  1. teenuse tellija ja teenuse osutaja vahel peab olema sõlmitud teenuse osutamise leping või muu kokkulepe, mis sätestab nende õigused ja kohustused, teenuse osutamise tasu ning arveldamise aja ja viisi;
  2. arvestussüsteemi olemasolu, mis võimaldab pidada usaldusväärset arvestust teenuse osutamisega seotud tulude ja kulude üle projektide kaupa.

Kui need tingimused on täidetud, on võimalik usaldusväärselt prognoosida tehingu lõpptulemust ning rakendada valmidusastme meetodit.


Valmidusastet saab määrata kolme meetodi abil:

  • tegelike kulude suhe võrreldes eelarveliste kogukuludega;
  • tehtud tööde analüüs (ülevaatus);
  • tehtud tööde suhe võrreldes kogu osutatava teenusega tingimusel, et tehtud tööd on võimalik hinnata kvantitatiivselt (näiteks arvutada, mitu ruutmeetrit kahhelplaate on bilansipäevaks paika pandud võrreldes lepingus märgitud kogu põranda pindalaga).

Kui teenus osutatakse lühikese perioodi jooksul ning tulu periodiseerimise mõju ei ole oluline, kajastatakse tulu kohe pärast teenuse osutamist.

Nagu eespool märgitud, saab valmidusastmest lähtuvalt kajastada tulu ainult sel juhul, kui on võimalik usaldusväärselt prognoosida tehingu lõpptulemust. Kui see pole võimalik, kajastatakse tulu ainult tegelikult tehtud kulude ulatuses, eeldusel, et teenuse osutaja suudab katta vähemalt teenuse osutamisega seotud kulud. Juhul kui teenuse osutaja ei ole kindel, et ta suudab tagasi teenida vähemalt teenusega seotud kulud, siis tulu teenuse osutamisest ei kajastata. Ja kui selleks hetkeks on juba teada, et teenuse osutamisest saadav tulu ei kata kõiki tehtud kulusid, kajastatakse oodatav kahjum kohe ja täies ulatuses sõltumata sellest, kas tegelike töödega oldi alustatud või mitte ning sõltumata osutatava teenuse valmidusastmest ja asjaolust, et ülejäänud teenuse osutamise lepingust on oodata kasumit.

Teistel juhtudel kajastatakse tulu teenuse osutamisest üldjuhul siis, kui see teenus oli osutatud. Näiteks kui telefonifirma esitab arved 5. jaanuaril 2011 detsembris 2010 tehtud kõnede eest, peab ka tulu olema kajastatud detsembris 2010.

Intresside, litsentsitasude ja dividendide tulu

Seda tüüpi tulu kajastatakse siis, kui:

  • tulu laekumine on tõenäoline;
  • tulu suurust on võimalik usaldusväärselt hinnata.


Tulu kajastamisel tuleb silmas pidada järgmisi reegleid:

  • intressitulu kajastatakse sellel perioodil, mille eest nad on arvestatud (näiteks kui pank maksab detsembri eest intressid järgmise aasta 1 jaanuaril, tuleb neid ka kajastada detsembris);
  • tulu litsentsitasudest kajastatakse tekkepõhiselt vastavalt lepingu tingimustele;
  • dividenditulu kajastatakse siis, kui omanikul on tekkinud seaduslik õigus nende saamiseks (näiteks on vastu võetud kasumi jaotamise ja dividendide maksmise otsus).

Tulude klassifitseerimine

Kasumiaruande koostamisel on tähtis õigesti määrata saadud tulude liigid. Nagu teada, eristatakse järgmisi tululiike:

  • Müügitulu. Müügitulu sisaldab aruandeperioodil kaupade ja (või) teenuste müügist saadud tulu.
  • Muud äritulud. Need on ebaregulaarselt äritegevuse käigus tekkivad tulud, sh kasum materiaalse ja immateriaalse põhivara ning kinnisvarainvesteeringute müügist; saadud trahvid ja viivised; netokasum valuutakursimuutustest nõuetelt ostjate vastu ja kohustustelt tarnijate ees.
  • Finantstulud. Nende hulka kuuluvad kasum tütarettevõtete ja sidusettevõtete müügist, kasum muudelt finantsinvesteeringutelt, kapitaliosaluse meetodil arvestatud kasum, tulu finantsinvesteeringute ümberhindlusest, kasum finantseerimis- ja investeerimistegevusega seotud välisvaluutas fikseeritud nõuete ja kohustuste valuutakursside muutustest, saadud intressi- ja dividenditulud.

Tulude ja kulude saldeerimine

Üldjuhul kajastatakse tulud ja kulud kasumiaruandes eraldi. Teatud juhtudel võib aga tulud ja kulud, mis ei ole seotud põhitegevusega ning on tekkinud ühest ja samast või mitmest sarnasest tehingust, kajastada saldeerituna (netosummana).

Näited sellistest olukordadest:

  • kasumeid ja kahjumeid põhivara müügist kajastatakse netosummana;
  • rentniku rendikulu saldeeritakse sama pinna allrendist saadud rendituluga;
  • kasumeid/kahjumeid valuutakursimuutustest kajastatakse netosummana;
  • kohtuprotsessi tagajärjel tekkinud kulud saldeeritakse kasumiaruandes sama protsessi tulemusel tekkinud tuludega (näit kompensatsioon kolmandalt osapoolelt);
  • kasumeid/kahjumeid kapitaliosaluse meetodi rakendamisest kajastatakse netosummana;
  • kasumeid/kahjumeid finantsinvesteeringute müügist kajastatakse netosummana.

Olesja Timofejeva,
auditi konsultant
Donoway Assurance
Member Crowe Horwath International 

Vaata lisaks: Tulu kajastamise põhimõtted I


Avaldatud RUP.ee PROFIUUDISTE rubriigis

 

 

Küsi nõu!

  Esita küsimus

Saada vihje

Hea lugeja, meie eesmärk on teha just sellist ajakirja, nagu sulle meeldib. Pane kirja soovitud teemad ning dokumendivormid, mida tahaksid siit leida. Tehkem koostööd!
right banner 2024 est konference
430824810 430800019636154 7356040320163199917 n255