27.10.2010 Kolmapäev

Tallinn asub analüüsima maamaksuvabastuse korda

"Kahtlemata ei saa me õiguskantsleri märgukirjas sisalduvatele seisukohtadele reageerimata jätta, ent kuivõrd õiguskantsler esitas oma seisukohad alles eile [esmaspäeval], ei ole me arusaadavalt veel jõudnud nendega põhjalikult tutvuda. Maamaksuvabastuse korra muutmise vajalikkus selgub pärast õiguskantsleri seisukohtade analüüsi. Loomulikult juhinduvad linnavalitsus ja linnavolikogu õigusaktide väljatöötamisel seadusesätetest," ütles Võrk.

Võrk märkis, et Tallinn küsis õiguskantsleri arvamust koostatava linnavolikogu maamaksuvabasutuse määruse kohta juba mullu novembris, kuid arvamuse esitas Teder üllatuslikult alles tänavu oktoobri lõpuks.

"Tuleb tõdeda, et õiguskantsleri seisukohad on üllatavad. Kahetsusväärselt leiab õiguskantsler, et kohalikul omavalitsusel ei ole õigust pensionäridele maamaksu tõusu hüvitada. Selle seisukohaga me kohe kindlasti nõus olla ei saa. Põhjendamatu on ka õiguskantsleri jutt maaomanike ebavõrdsest kohtlemisest," sõnas Võrk.

Abilinnapea sõnul on korteriomanike maamaks on üldjuhul nii väike, et nad ei vaja selle tasumiseks toetust. Alla 200 ruutmeetri suuruse maa omanikud on tema sõnul valdavalt korteriomanikud, kelle maamaks on võrreldes eramuomanikega kümneid kordi väiksem.

"Näiteks 2735 ruutmeetri suuruse krundiga Kuldnoka tänav 15 kortermaja 68-ruutmeetrise korteri maamaks on 81 krooni aastas, samal ajal on üle tee asuva 1543 ruutmeetri suuruse krundiga Kuldnoka 28 asuva 157 ruutmeetrise eramu maamaks 6047 krooni aastas. Seega on kõrvuti asuvate kodude maamaksu erinevus elamispinna ruutmeetrile taandades 32-kordne," nentis Võrk.

Õiguskantsler Indrek Teder märkis esmaspäeval Tallinna linnavolikogule saadetud kahes märgukirjas, et tema hinnangul on volikogu määrustega pensionäride maamaksuvabastuse andmisele seatud tingimused põhiseadusega vastuolus.

BNS

Küsi nõu!

  Esita küsimus

Saada vihje

Hea lugeja, meie eesmärk on teha just sellist ajakirja, nagu sulle meeldib. Pane kirja soovitud teemad ning dokumendivormid, mida tahaksid siit leida. Tehkem koostööd!