13.12.2017 Kolmapäev

Riigikogus läbis esimese lugemise aktsiisitõusu vähendamise eelnõu

Riigikogus läbis kolmapäeval esimese lugemise alkoholi-, tubaka-, kütuse- ja elektriaktsiisi seaduse muutmise eelnõu, millega vähendatakse veebruaris jõustuvat aktsiisitõusu poole võrra.

Aktsiisitõusu vähendamise eelnõu kohaselt vähendatakse poole võrra õlle, muu alkoholi ning etanoolisisaldusega kuni 6 mahuprotsenti veini ja kääritatud joogi 2018. aastaks planeeritud aktsiisitõusu. Alkoholiaktsiisi tõusud aastateks 2019 ja 2020 säilivad samas ulatuses, see on 10 protsenti ning etanoolisisaldusega üle 6 mahuprotsendi veini ja kääritatud joogi puhul 20 protsenti.

"Alkoholiaktsiisi tõstmine kavandatust poole võrra arvestab piirikaubanduse mõju, vähendab võimalikke eelarveriske ja tuleb vastu väikekaupmeestele. Samas on mõningane aktsiisitõus alkoholi kättesaadavuse piiramiseks vajalik," ütles riigikogu liige Erki Savisaar pressiteate vahendusel. Savisaar märgib, et Eesti inimeste ostujõud on kasvanud ning on märgatavalt suurem kui Lätis. Seetõttu on alkohol muutunud siinpool piiri aastatega tegelikult järjest kättesaadavamaks.

Savisaar märkis, et juba 2015. aastal alanud piirikaubandus Eesti-Läti vahel on kahtlemata murekoht, mida tuleb jälgida ning kus vajadusel tuleb teha korrektuure ning valitsus seda ka tegi. Ta lisas, et alkoholiaktsiisi tõstavad järgmisest aastast ka Läti ja Soome.

Valitsus otsustas rahandusminister Toomas Tõniste eestvedamisel tõsta tuleva aasta 1. veebruarist alkoholiaktsiisi planeeritust poole väiksemas mahus. Tekkiva eelarveaugu katmiseks võtab valitsus tuleval aastal Riigimetsa Majandamise Keskusest (RMK) 9 miljoni euro võrra rohkem tulu.

Küsi nõu!

  Esita küsimus

Saada vihje

Hea lugeja, meie eesmärk on teha just sellist ajakirja, nagu sulle meeldib. Pane kirja soovitud teemad ning dokumendivormid, mida tahaksid siit leida. Tehkem koostööd!

Liituge meiega sotsiaalvõrgustikes