20.11.2015 Reede

Palga, teenustasude ja dividendide maksukäsitlus

Ainuosanikul on õigus ka passiivsele omanikutulule ehk dividendidele, kuid aktiivse ehk töise tegevuse eest saadud tasu tuleb maksustada kõigi tööjõumaksudega.

Tõnis Jakob, juhtiv maksukonsultant
Tõnis Jakob, juhtiv maksukonsultant Foto: Marisett

Niinimetatud OÜ-tamist (uus kasutusele võetud mõiste – tegeliku töösuhte varjamine) puudutavate riigikohtu lahenditega seoses muutusid eriti aktuaalseks töötasude, teenustasude ja dividendide maksmise ja maksustamise küsimused.

Paljudel tekkis küsimus, kas siis osaühing enam teenuseid osutada ja dividende maksta ei tohi, sest kõik väljamaksed oma töötajatele ja juhtidele tuleks lugeda kas töötasuks või juhatuse liikme tasuks või klassifitseeritakse tehing ümber töötasuks või juhatuse liikme tasuks.

Kõigile on selge, et nn OÜ-tamise küsimus seisneb sotsiaalmaksuga maksustatavate väljamaksete käsitluses.

Sotsiaalmaksuseaduse kohaselt maksustatakse sotsiaalmaksuga töötasu ja teenustasu, kuid kapitalitulu ehk passiivset tulu sotsiaalmaksuga ei maksustata. Kuivõrd maksuobjekt määratakse vastava maksu seadusega, siis kapitalitulu ilma õigusliku aluseta sotsiaalmaksuga maksustada ei saaks.

Palga, teenustasude ja dividendide põhjalikku maksukäsitlust saate pikemalt lugeda peagi ilmuvast Raamatupidamisuudised nr 7, 2015 paberajakirjast. Praegu on käimas ajakirja tellimiskampaania 2016. aastaks. Need, kes ei ole jõudnud veel ajakirja tellida, saavad seda teha siit

Küsi nõu!

  Esita küsimus

Saada vihje

Hea lugeja, meie eesmärk on teha just sellist ajakirja, nagu sulle meeldib. Pane kirja soovitud teemad ning dokumendivormid, mida tahaksid siit leida. Tehkem koostööd!