29.11.2012 Neljapäev

Põlevkivivallad tõmbavad investeeringuid koomale

Uuest aastast saavad põlevkivivallad ressursimaksu küll vähem, ent kuna puudu jäävat osa esialgu kompenseeritakse ja eelarveid tasandusfondist toetatakse, siis midagi olulist kusagil tegemata ei jää.

Põlevkivivallad on juba hulk aastaid võidelnud selle eest, et neile laekuvad kaevandamistasud eelarvetest lahti seotaks, kirjutab Virumaa ajaleht Põhjarannik. Suve hakul jõuti valitsusega kompromissile, mille kohaselt valdadale laekuv ressursimaksu osa poole peale väheneb ning teine pool neile esimesel neljal aastal kahanevalt hüvitatakse, võttes aluseks 2011. aasta tasumäära. Ühtlasi hakkavad põlevkivivallad võrdsetel alustel teiste omavalitsustega saama toetust eelarvete toetusfondist.

Seadusemuudatus, mis uue korra 1. jaanuarist jõustaks, on reedel riigikogus esimesel lugemisel.

Maidla valla tuleva aasta eelarves on põhitegevuse tulud umbes 200 000 eurot väiksemad kui tänavu. Ressursitasu osakaal tuludes on viimastel aastal olnud pisut üle 40%.

Kohtla vallas vähenevad tulud umbes 60 000 euro võrra; ressursitasu on seal seni andnud neist umbes veerandi.

Nende kahe valla eripära on, et kaevandamistasu ei saa nad järgmisel aastal sentigi, sest kaevandamine lõppes nii Aidu kui Vanaküla karjääris. Et aga kompensatsiooni arvestamise aluseks võeti 2011. aasta, saavad ka Maidla ja Kohtla vald järgneval neljal aastal keskkonnatasu vähenemise eest hüvitist. Koos eelarvete tasandusfondist eraldatava summaga on tegemist arvestatava lisarahaga.Kui Kohtla vallal pole pärast hüvitamisaastate lõppu loota muule kui tasandusfondile, siis Maidlas panustatakse Uus-Kiviõli kaevanduse avanemisele.

“Eestis on küll ja küll valdu, kelle eelarve ongi selline. Aga kui me peame samal ajal tegelema ka uue kaevanduse ettevalmistamisega – planeeringud ja muud asjad -, läheb keeruliseks,” tõdes Maidla vallavanem Hardi Murula, et arenguvõimekust niisuguse eelarvega ei ole ja suuremaid investeeringuid neiks aastateks ei kavandata.

Mäetaguse valla eelarves on ressursitasu moodustanud tuludest kolmveerandi või enamgi. Seadusemuudatus seal eelarve mahtu märkimisväärselt  ei muuda, sest kaevandamise maht on  tõusuteel.

“Kui kompensatsiooni osa hakkab vähenema, siis langeb kaevandamise põhiraskus Estonia kaevandusele ja mõnda aega saame sealt kindlasti korralikku tulu,” rääkis vallavanem Aivar Surva. “Üksikisiku tulumaksu osa eelarves on oluliselt kasvanud – tehtud investeeringud hakkavad end ära tasuma.”

Ka Illuka vallas ei tekita järgmiste aastate eelarved suurt peavalu – sealgi arvestatakse kaevandamismahu suurenemisega ning vallavanem Oleg Kuznetsovi sõnul vähenevad tulud ehk saja tuhande euro võrra.

Suurim kaotaja on aga Sonda vald. Selle tänavuses miljonieuroses eelarves oli ressursimaksu osa natuke üle veerandi. Uue seaduse jõustudes kahanevad eelarvetulud umbes 60 000-70 000 euro võrra. “Meil on see mure, et kompensatsiooni arvestamisel võetakse aluseks 2011. aasta, aga sel aastal ei kaevandatud siin mitte täies mahus, vaid vaevu poole ulatuses,” rääkis vallavanem Andrea Eiche Põhjarannikule.

Küsi nõu!

  Esita küsimus

Saada vihje

Hea lugeja, meie eesmärk on teha just sellist ajakirja, nagu sulle meeldib. Pane kirja soovitud teemad ning dokumendivormid, mida tahaksid siit leida. Tehkem koostööd!
right banner 2024 est konference
430824810 430800019636154 7356040320163199917 n255