03.02.2012 Reede

Nõuete tasaarveldus puhkusetasuga – maksud?

Monika Nõlv,
advokaat

Hansa Law Offices

OÜ omakapital on miinuses ning firma läheb ilmselt likvideerimisele. Küsimus on selline, et kui tasaarveldada tagasi saamata laenunõuded väljamaksmata puhkusetasuga, kas sellisel juhul käsitletakse seda kui puhkusetasu väljamakset ning OÜ-l tuleb sellelt summalt maksta sots ja muid makse? Reaalselt on ju raha laekumine veel küsitav? Mida arvate?

Vastab Monika Nõlv:
1. Töölepingu seaduse (TLS) § 28 lg 2 p 3 kohaselt on tööandja kohustatud andma töötajale ettenähtud puhkust ja maksma puhkusetasu. Tuleb arvestada, et puhkusetasu makstakse töölepingu seaduse alusel töölepingu kehtivuse ajal puhkuse kasutamisel. Vastavalt TLS § 70 lg 3 Kokkulepe puhkuse hüvitamiseks raha või muude hüvedega töölepingu kestuse ajal on tühine.
TLS § 71 sätestab, et Töölepingu lõppemisel on tööandja kohustatud hüvitama töötajale kasutamata jäänud aegumata põhipuhkuse rahas.
Seega on puhkuse asemel võimalik puhkusetasu rahas välja maksta vaid töölepingu lõppemisel.
Kuna töölepingu kehtivuse ajal ei saa puhkuse asemel puhkusetasu välja maksta, siis ei saa seda ka tasaarvestada.
Tasaarvestus võib olla võimalik vaid töölepingu lõppemisel.
Töösuhtest tuleneva nõude tasaarvestuse osas tuleb tähelepanu pöörata TLS § -le 78.
TLS § 78 lg 1 sätestab, et kohtuväliselt võib tööandja oma nõudeid töötaja töötasu nõudega tasaarvestada töötaja kirjalikku taasesitamist võimaldavas vormis antud nõusolekul, kui seaduses ei ole sätestatud teisiti.
Seega on tasaarvestus võimalik vaid töötaja kirjalikul nõusolekul TLS § 78 sätestatud korras.

2. Maksustamine toimub ka tasaarvestuse korral nii, nagu tööandja maksaks puhkusetasu.

3. Kuna kaasusest tulenevalt OÜ likvideeritakse, on võimalik töötajate koondamine.
TLS § 89 lg 2 kohaselt on koondamine ka töölepingu erakorraline ülesütlemine:
  1) tööandja tegevuse lõppemisel;
  2) tööandja pankroti väljakuulutamisel või pankrotimenetluse lõpetamisel, pankrotti välja kuulutamata, raugemise tõttu.
TLS § 97 sätestab tööandja ülesütlemise etteteatamise tähtajad ning TLS § 100 ülesütlemise hüvitised. Juhime tähelepanu, et TLS § 100 lg 5 kohaselt Kui tööandja või töötaja teatab ülesütlemisest ette vähem, kui on seaduses sätestatud või kollektiivlepingus kokku lepitud, on töötajal või tööandjal õigus saada hüvitist ulatuses, mida tal oleks olnud õigus saada etteteatamistähtaja järgimisel.
TLS § 84 lg 1 kohaselt töölepingu lõppemisega muutuvad kõik töösuhtest tulenevad nõuded sissenõutavaks.

4. Osaühingu vara vähenemise korral tuleb järgida ÄRS § 176.
Tuleb arvestada, et ÄRS § 180 § lg 51 juhul on juhatusel kohustus esitada pankrotiavaldus ning kohustuse täitmata jätmine on kriminaalkorras karistatav (KarS § 3851).
Kui äriühing on likvideerimisel ja likvideeritava osaühingu varast ei jätku võlausaldajate kõigi nõuete rahuldamiseks, peavad likvideerijad esitama pankrotiavalduse (ÄRS § 210).
Pankrotimenetluses toimub nõuete sissenõudmine, rahuldamine ning tasaarvestamine vastavalt pankrotiseadusele. Pankrotiseaduse kohaselt on töötajatel teatud juhtudel võimalik saada saamata jäänud palk, puhkusetasu ning töölepingu lõppemisel saamata jäänud hüvitis töötukassa kaudu.

Küsi nõu!

  Esita küsimus

Saada vihje

Hea lugeja, meie eesmärk on teha just sellist ajakirja, nagu sulle meeldib. Pane kirja soovitud teemad ning dokumendivormid, mida tahaksid siit leida. Tehkem koostööd!
right banner 2024 est konference
430824810 430800019636154 7356040320163199917 n255