01.03.2023 Kolmapäev

MTA tabas sada kilo amfetamiini ja automaatrelvi Eestisse toonud mehed

Maksu- ja tolliameti (MTA) töötajad leidsid veebruaris tollikontrolli käigus kahe Belgia kodaniku veoki lastist sada kilo amfetamiini ja kaks ebaseaduslikku automaattulirelva ning kaitsepolitsei pidas mehed kuriteos kahtlustatavatena kinni ning kohus võttis nad prokuratuuri vahi alla.

Kriminaalasja kohtueelset uurimist viib läbi kaitsepolitsei ja kriminaalmenetlust juhib Lääne ringkonnaprokuratuur.
Kriminaalasja kohtueelset uurimist viib läbi kaitsepolitsei ja kriminaalmenetlust juhib Lääne ringkonnaprokuratuur. Foto: MTA

16. veebruari hommikul sisenes Ikla piiripunkti kaudu Eestisse Belgia registreerimismärgiga veok, millel veeti lastina kaubikut, teatas Lääne ringkonnaprokuratuuri pressiesindaja kolmapäeval. MTA uurimisosakonna liikuvtollikontroll pidas sõiduki ja seda juhtinud kaks meest Pärnumaal Tallinn-Ikla maanteel tollikontrolliks kinni. Sõiduki lastiks olnud kaubiku kontrollimisel leidsid ametnikud suures koguses amfetamiini ja relvakoti, kus oli kaks automaattulirelva, millest ühe rauda oli laetud ka padrun. Mehed peeti kuriteos kahtlustatavatena kinni ja anti üle kaitsepolitseile.

Lääne ringkonnaprokuratuuri eriasjade prokuröri Kaido Tuulemäe sõnul on nii suures koguses amfetamiini ja automaattulirelvade käitlemine väga ohtlikud kuriteod. "Maksu- ja tolliameti avastatud sada kilo amfetamiini on Eesti tähenduses haruldaselt suur kogus. Eelmisel aastal narkootikumide üledoosist põhjustatud surmajuhtude arvu hüppelises kasvus oli oma roll ka amfetamiinil. Kuigi Eesti oli suure tõenäosusega transiitriik ja tegelik sihtkoht olnuks mõni Põhjamaa, ei saa teo ohtlikkust ja mõju alahinnata, sest veelgi erakordsem oli kahe tsiviilkäibes keelatud automaattulirelva avastamine. Terrorismiohtlikus maailmas on selliste relvade ebaseaduslik levimine äärmiselt ohtlik. Kuna kahtlustatavad võivad vabaduses kuritegude toimepanemist jätkata, taotlesime kohtult luba nende vahistamiseks,“ ütles Tuulemäe.

Keelatud tulirelvade leviku takistamisel pole oluline üksnes meie oma riigi turvalisuse tagamine, vaid Eesti kaitseb kogu Euroopa ja Schengeni viisaruumi turvalisust. "Automaattulirelvade salakaubavedu on kõrgendatud ohu allikas,“ ütles kaitsepolitsei Lääne osakonna direktor Veiko Germann. "Peaks selline tulirelv jõudma kurjategijate või ekstremistide kätte, siis sellega võib korda saata väga palju kurja kas Eestis või mistahes teises Schengeni viisaruumi riigis,“ lisas Germann.

MTA uurimisosakonna Lääne talituse juhataja Peeter Paisuotsa sõnul seisavad nende töötajad igapäevaselt selle eest, et ennetada, tõkestada ja avastada Euroopa Liidu piiriülest kuritegevust. "Sellisest amfetamiini kogusest piisab joobe tekitamiseks enam kui 700 000 inimesele ning selle hulgihind kuritegelikus maailmas olnuks ligi 400 000 eurot, tänaval müües võinuks kuritegelik tulu küündida koguni kahe miljoni euroni. Kontrollime iga päev piiriülestel maanteedel erinevaid sõidukeid ja inimesi keeldude ning piirangutega seotud kaupade osas, et tagada vaid ausa kauba liikumine. Teeme seda tihedas koostöös nii politsei- ja piirivalveameti, kaitsepolitsei kui ka heade kolleegidega naaberriikidest."

Kriminaalasja kohtueelset uurimist viib läbi kaitsepolitsei ja kriminaalmenetlust juhib Lääne ringkonnaprokuratuur.

Küsi nõu!

  Esita küsimus

Saada vihje

Hea lugeja, meie eesmärk on teha just sellist ajakirja, nagu sulle meeldib. Pane kirja soovitud teemad ning dokumendivormid, mida tahaksid siit leida. Tehkem koostööd!