860x100 kriisi paasterongad
29.09.2016 Neljapäev

Minister Sester tahab kilekotiprobleemi lahendada uue maksuga

Minister Sven Sester leiab, et tõhusaim lahendus kilekotiprobleemile oleks uus maks
Minister Sven Sester leiab, et tõhusaim lahendus kilekotiprobleemile oleks uus maks Foto: PM

Rahandusminister Sven Sesteri sõnul võiks õhukeste ja eriti õhukeste kilekottide liigtarbimise probleemi lahendada uue maksuga, mis motiveeriks ettevõtteid vähendama kilekottide müügikoguseid ja kasutama keskkonnasõbralikumast materjalist pakendeid.

Minister Sester ei nõustu keskkonnaministeeriumi ettepanekuga keelata järgmise aasta juulist poodides eriti õhukeste kilekottide tasuta jagamine. Samuti ei poolda Sester tasulistele kilekottidele riikliku miinimumhinna kehtestamist, selgub rahandusministeeriumi kirjast.

Sesteri sõnul oleks miinimumhinna kehtestamine liigne sekkumine turu konkurentsi ning tekkiv kasum oleks lisaraha ettevõtjatele, kuigi võiks näiteks laekuda maksuna riigile. Seetõttu leiab minister, et tõhusaim ja vähem koormavam lahendus oleks kilekotimaks, vahendas BNS.

Lisaks teeb Sester ettepaneku rakendada maksu ka eriti õhukeste kilekottide puhul, mille tasuta jagamist keskkonnaministeerium keelata soovib. "Maksumeede toimiks selliselt, et lisaks turule toodud pakendite liikidele ja kogusele rakenduks see ka tükiliselt või kaaluliselt õhukestele ja eriti õhukestele plastkandekottidele," lisas ta.

Rahandusministeeriumis on ettevalmistusel uus pakendiaktsiisi seaduse eelnõu väljatöötamiskavatsus. Seetõttu võiks keelamise ja miinimumhinna kehtestamise asemel ühendada kilekottide tarbimise vähendamine pakendiaktsiisi seaduse uute alustega, leiab Sester.

Keskkonnaministeerium tuli suve lõpus välja eelnõuga, millega soovib keelata järgmise aasta juulist poodides eriti õhukeste kilekottide tasuta jagamise ja kehtestada õhukeste kilekottide riikliku minimaalse hinna vahemikus 30 senti kuni 1 eurot. Praegu on kilekoti keskmine hind poes umbes 15 senti.

Küsi nõu!

  Esita küsimus

Vebinar ee 300x500 maire otsus 3 gif

Liituge meiega sotsiaalvõrgustikes