06.10.2010 Kolmapäev

Maksumaksjate liit: maksuamet saadab liiga agaralt meeldetuletusi

"Meie veendumuse kohaselt saab meeldetuletust ja korraldust teha alles siis, kui maksudeklaratsiooni esitamise tähtpäev on möödunud, kuid MTA levinud praktika kohaselt saadetakse massiliselt meeldetuletusi nii tavakirjadena kui e-kirjadena veel enne deklaratsiooni esitamise tähtpäeva saabumist," teatas maksumaksjate liidu juhatuse esimees Jüri Allikalt kirjas õiguskantslerile.

Maksumaksjate liit leiab, et selline valimatu meeldetuletuste saatmine võib rikkuda hea halduse tava ja tekitada adressaatidele põhjendamatuid ebamugavusi. Allikalti sõnul on liidu liikmetelt on laekunud kaebusi selle kohta, et taolised e-kirjad on tekitanud probleeme.

Maksudeklaratsioonide elektroonilise esitamisega tegeleb Allikalti sõnul tavaliselt raamatupidaja või ettevõtteväline raamatupidamisteenuse pakkuja. Äriühingu juht tavaliselt ise deklaratsioone ei koosta ega allkirjasta. MTA meeldetuletused saadetakse aga e-kirjana maksumaksja poolt e-maksuametis registreeritud kontaktmetele, milleks võib tihti olla juriidilise isiku üldposti või juhi e-posti aadress.

"Selle tulemusena võib tekkida olukord, kus näiteks raamatupidaja ühekordse eksimuse tulemusena saabub järgmise kuue kuu jooksul äriühingu üldaadressile meeldetuletus deklaratsiooni esitamise kohta. Äriühingu juht tõlgendab taolist meeldetuletust paraku kui märki sellest, et raamatupidaja on järjekordselt unustanud deklaratsiooni esitada," nentis Allikalt ja lisas, et selline olukord võib oluliselt halvendada töökeskkonda või usalduslikke suhteid teenuse osutajaga.

Samuti tuleb maksumaksjate liidu hinnangul arvestada, et mistahes teate saamine väga laiade võimuvolitustega täidesaatva riigivõimu asutuselt tekitab adressaadis ärevust, kuigi teade võib olla puhtalt informatiivse sisuga ja ilma juriidilise tähenduseta.

"Leiame, et MTA peaks muutma oma praktikat ning vähendama meeldetuletuste arvu ja adressaatide ringi ning saatma meeldetuletusi alles pärast maksudeklaratsiooni esitamise tähtpäeva möödumist," teatas Allikalt.

BNS


Küsi nõu!

  Esita küsimus

Saada vihje

Hea lugeja, meie eesmärk on teha just sellist ajakirja, nagu sulle meeldib. Pane kirja soovitud teemad ning dokumendivormid, mida tahaksid siit leida. Tehkem koostööd!