02.10.2023 Esmaspäev

Maksu- ja tolliamet nüüdisajastab tollivormistust

Maksu- ja tolliamet (MTA) uuendas alates 1. oktoobrist eksporti ja transiiti puudutavaid tolliteenuseid, viies need uutesse infosüsteemidesse, mis on mõeldud nii rahvusvahelise kauba eksportijatele ja vedajatele kui ka tolliagentuuridele.

MTA kutsub oma kliente üles operatiivselt teavitama kõikidest muredest või kitsaskohtadest, mis võivad kaasneda uute süsteemide kasutuselevõtuga.
MTA kutsub oma kliente üles operatiivselt teavitama kõikidest muredest või kitsaskohtadest, mis võivad kaasneda uute süsteemide kasutuselevõtuga. Foto: MTA

Muudatusega lähevad tolli ekspordi- ja transiidiformaalsused vastavusse euroliidu tolliseadustikuga, paranevad nii turvalisus kui ka julgeolek ning tõhustub järelevalve kaupade liikumise üle. Samuti muutub teenus klientide jaoks mugavamaks.

"Uued süsteemid on tehniliselt suutlikumad, võimaldades ettevõtetel esitada suuremahulisi ekspordi- ja transiidideklaratsioone, mis jätab ära vajaduse jagada kaubad laiali mitmele deklaratsioonile," ütles MTA peadirektori asetäitja tolli alal Ursula Riimaa. "Uued infosüsteemid on kolmekeelsed, tuginevad kasutajavaatele, mis on ettevõtjatele juba tuttav, ning töötavad uuel tehnilisel platvormil."

Riimaa sõnul tekib ekspordi puhul võimalus esitada kaup ja deklaratsioon erinevates liikmesriikides.

Euroliidu Regionaalarengu Fond toetas MTA ekspordi- ja transiidiinfosüsteemide arendust 3 miljoni euroga. Projektide kogumaksumuseks kujunes 5,7 miljonit eurot. Projektid kestsid 2021. aasta suvest tänavu sügiseni.

Arendused viidi läbi igapäevases koostöös rahandusministeeriumi Infotehnoloogiakeskuse meeskonna ning tarkvaraettevõtetega Cybernetica ja Nortal. Viimase kahe aasta jooksul on projektitiimid viinud paralleelselt lõpuni kokku neli suurt tolliinfosüsteemidega seotud projekti.

Võib öelda, et see on viimaste aastate kõige unikaalsem koondprojekt, kus samal hetkel võetakse korraga kasutusele nii mahukad ning Euroopa liikmesriikide ja Eesti tolli jaoks olulised infosüsteemid,

kommenteeris Riimaa.

MTA kutsub oma kliente üles operatiivselt teavitama kõikidest muredest või kitsaskohtadest, mis võivad kaasneda uute süsteemide kasutuselevõtuga, et leida neile kiireid lahendusi.

banner right tookuulutus

Küsi nõu!

  Esita küsimus

Saada vihje

Hea lugeja, meie eesmärk on teha just sellist ajakirja, nagu sulle meeldib. Pane kirja soovitud teemad ning dokumendivormid, mida tahaksid siit leida. Tehkem koostööd!
right banner 2024 est konference
430824810 430800019636154 7356040320163199917 n255