23.05.2024 Neljapäev

Magusa joogi maksu menetlus tuleb peatada

Magusa joogi maksu seaduse eelnõu on jõudnud riigikokku ning Eesti Kaubandus-Tööstuskoda tõi riigikogu rahanduskomisjonile esitatud arvamuses välja, et magusa joogi maksu menetlus tuleb peatada, kuna eelnõu sisaldab olulisi puudusi.

Magusa joogi maksu eelnõu sisaldab koja hinnangul mitmeid ebaselgusi ning küsitavusi, mis vajavad lahendamist.
Magusa joogi maksu eelnõu sisaldab koja hinnangul mitmeid ebaselgusi ning küsitavusi, mis vajavad lahendamist. Foto: pexels

Mõjuanalüüs on puudustega

Eelnõu juurde kuuluv mõjuanalüüs on koostatud puudustega, kuna korrektselt ei ole hinnatud maksutulu laekumise ulatust riigile ning maksu administreerimisega kaasnevad kulud võivad osutuda suureks ning vähendada seeläbi veelgi riigieelarvesse raha laekumist.

Valitsuse loodetav maksutulu 25 miljonit eurot ei ole realistlik, sest majanduslike mõjude analüüs põhineb hinnangul mitte Eesti turuandmetel ja iseärasustel põhineval mudelarvutusel. Lisaks võib maksu halduskoormus osutuda liiga kõrgeks ja kulukaks võrreldes kasuga riigieelarvele, kuna administratiivkulude puhul tuleb arvestada ka puuduva maksuarvestuse süsteemi arendamise ning haldamise püsikuludega.

Pole selge, kellele maks kehtima hakkab

Magusa joogi maksu eelnõu sisaldab koja hinnangul mitmeid ebaselgusi ning küsitavusi, mis vajavad lahendamist. Hetkel ei ole näiteks piisavalt selge, millised joogid lähevad maksu alla ning millised mitte. Näiteks on eelnõu puhul arusaamatu, kas magustamata vee segamisel ilma suhkru- või muu magusainelisandita puu- ja koogiviljamahlaga saadud jook on naturaalse suhkrusisalduse puhul maksustatud või mitte.

Koda tegi riigikogule ettepaneku eelnõu kiirmenetlus peatada, kuna eelnõus esineb olulisi puudusi ning koja hinnangul ei tohi eesmärk olla ebaselge ning küsitavusi sisaldava eelnõu kiire vastu võtmine.

Eelnõuga on võimalik tutvuda riigikogu lehel SIIN. Plaanitavad muudatused jõustuvad 1. jaanuaril 2026.

Küsi nõu!

  Esita küsimus

Saada vihje

Hea lugeja, meie eesmärk on teha just sellist ajakirja, nagu sulle meeldib. Pane kirja soovitud teemad ning dokumendivormid, mida tahaksid siit leida. Tehkem koostööd!
right banner 2024 est konference
430824810 430800019636154 7356040320163199917 n255