08.01.2020 Kolmapäev

Läti keskpanga president teab: maksutulu saab suurendada ka makse tõstmata

Läti eelarvelaekumiste suurenemine ei tähenda tingimata maksude tõstmist, ütles Läti keskpanga president Mārtiņš Kazāks, kelle sõnul ei tähenda maksude suurem kogumine tingimata maksumäärade tõstmist.
Läti keskpanga president teab: maksutulu saab suurendada ka makse tõstmata
Läti keskpanga president teab: maksutulu saab suurendada ka makse tõstmata Foto: pixabay
Miks? Ilmselgeim vastus on varimajandus. Kui varimajandust vähendada, siis kogud sa rohkem makse, maksumäärasid tõstmata," ütles Kazāks, kes tõi ka välja, et Lätis kehtib praegu mitu maksuerisust ja on küsimus, kas need peaks praegusel kujul alles jätma.

"Loomulikult on vaja teatud niššides erinev maksurežiim säilitada. Samas loodi näiteks pisifirmade maks kriisi ajal, hoopis teisel eesmärgil, ja nüüd me näeme, et selle eesmärk ei ole enam õigustatud," ütles ta.

Seega peavad poliitikud uurima erinevaid eelarvelaekumiste kanaleid ja hindama, miks saab sama sissetuleku juures makse eri määraga maksta. See võib teha võimalikuks eelarvetulu tõstmise, rääkis keskpankur.

Maksude tõstmine jääb alati kolmandaks variandiks, kui raha piisavalt ei ole. Küsimus, näiteks, kas avalikkus on valmis rääkima astmelisemast üksikisiku tulumaksust? Kõiksugu muudatusi saab välja käia, küsimus on selles, milles avalikkus ja poliitikud leppeni jõuavad," ütles Kazāks.

Küsi nõu!

  Esita küsimus

Liituge meiega sotsiaalvõrgustikes