12.01.2022 Kolmapäev

Kütuseaktsiisi tasumise kasvu on tinginud diislikütuste suurem kogus

Rahandusministeeriumi andmetel suurenes novembris kütuseaktsiisi tasumine 1,2 protsenti ning aasta kokkuvõttes on tasumised 2020. aastaga võrreldes suurenenud 16,4 protsenti, kasv on tingitud eelkõige diislikütuse suurematest kogustest.

Diislikütuse kasutamine on suures osas seotud ettevõtlusega ja liigub majandusaktiivsusega ühes tempos.
Diislikütuse kasutamine on suures osas seotud ettevõtlusega ja liigub majandusaktiivsusega ühes tempos. Foto: pixabay

Mootorikütuste tarbimise suurim mõjutaja on ministeeriumi sõnul hind, mis sõltub enamasti kehtivast maailmaturu nafta hinnast. Terve 2021. aasta on toornafta hind suuresti liikunud tõusvas joones ning teiseks poolaastaks on selle mõjud jõudnud nii deklareerimise- kui müügistatistikasse, teatas ministeerium.

Diislikütuse kasutamine on suures osas seotud ettevõtlusega ja liigub majandusaktiivsusega ühes tempos, seeläbi on tarbimine stabiilsem ega reageeri hinnatõusule koheselt, vaid on pikema viitega. Novembri lõpu seisuga oli diislikütuse müük kokku suurenenud 9,3 protsenti võrreldes eelmise aastaga, samas teise poolaasta kasv on aeglustunud pea poole võrra. 

Bensiini tarbimine on seotud erakasutamisega ja seega ka hinnatundlikum, reageerides hinnatõusule lühema viitega. Viimase kolme aastaga on ministeeriumi sõnul aga bensiini tarbimise struktuuris toimunud olulisi muutusi.

Alates 2019. aastast, mil E95 sisaldab biolisandit, on selle bensiiniliigi kasutamine vähenenud ja suurenenud on biolisandi vaba  E98 müük. Teatavasti on aga E98 hind E95 võrreldes kallim ja kuni möödunud suveni kasvas jõudsalt kallima bensiiniliigi tarbimine.

Suvest alates on aga naftahinna kallinemine toonud kaasa tarbijate eelistuse muutuse, nimelt on E95 müük hakanud suurenema ja E98 müük vähenema. Viimase viie kuu müügistatistika kohaselt on E95 müük suurenenud võrreldes aasta varasemaga 5,5 protsenti ja vastupidiselt liigub E98 müük, mis on samal perioodil vähenenud 11,7 protsenti. Bensiiniliikide vahelist tarbimise muutust on ministeeriumi hinnangul kindlasti mõjutanud ka kütusemüüjate alternatiivsed lahendused biolisandi kohustuse täitmiseks, mille tulemusel on ka tanklates saadaval biolisandivaba E95. 

Küsi nõu!

  Esita küsimus

Saada vihje

Hea lugeja, meie eesmärk on teha just sellist ajakirja, nagu sulle meeldib. Pane kirja soovitud teemad ning dokumendivormid, mida tahaksid siit leida. Tehkem koostööd!