24.01.2019 Neljapäev

Ettevõtluskonto - kas ja kellele on mingi kasu?

Ron Luvistsuk, BFA Estonia, partner
Ron Luvistsuk, BFA Estonia, partner EVEA

„Ettevõtluskontost kui uuest äritegevuse vormist on varasemalt palju räägitud, ning lõpuks ometi saab ettevõtluskontot avada ühes Eesti pangas. Ülejäänud Eesti pangad teatasid, et ei kavatse praegu seda teha.
Ettevõtluskonto idee on väga hea, kuna peaks vähendama raha ja aja kulu.

Sellise konto mõte on lihtne. Nimelt avad pangas konto, kuhu hakkab laekuma ettevõtlustegevusest raha, ja pank kannab sinu arvelt maksu- ja tolliametile teatud protsendi raha kõigi maksude katmiseks ning ettevõtja on maksuameti ees puhas ega pea ise midagi tegema. Idee poolest on kõik korras, aga lahendus ise on, nagu alati, kreeni kistud.

Ettevõtluskonto põhiprobleem praegusel kujul on selles, et seda saavad kasutada ainult eraisikud, isegi mitte FIE-d ega väiksed OÜ-d, vaid lihtsalt eraisikud, kes soovivad äritegevuse eest maksta makse. Esiteks on väga raske ette kujutada eraisikuid, kes soovivad maksta makse, aga veel raskem, õigemini peaaegu võimatu on ette kujutada eraisikut, kellele praegune lahendus sobiks. Võib-olla ühe töötajaga juuksurile või massaažisalongi pidajale sobib.

Kõik muud äritegevused on seotud kaupade ja/või teenuste müümisega juriidilistele isikutele ning seetõttu ei ole need tehingud läbi ettevõtluskonto väga mugavad, sest ettevõte, kes tasub arve eest raha ettevõtluskontole, peab ise maksma osa maksudest. Rääkimata sellest, kui ettevõttel on töötajad ja neile on vaja palka maksta.

Mõistlik oleks lubada kõigil väikestel ettevõttetel kasutada lihtsustatud maksustamise skeemi ning Eesti Väike- ja Keskmise Ettevõtjate Assotsiatsioon on korduvalt teavitanud vastavaid ametnikke puudustest seoses ettevõtluskontoga ja pakkunud lahendusi nende kõrvaldamiseks, kuid kahjuks ei ole meie ettepanekuid arvesse võetud.

Meie arvates on ettevõtluskonto praegusel kujul ebamugav, kuna on poolik ja ei lahenda probleeme, mille jaoks teda kavandati. Tõenäoliselt jääb selle kasutamine praegusel kujul minimaalseks ja kahjuks hea idee kaob.
Eesti Väike- ja Keskmise Ettevõtjate Assotsiatsioon jätkab ettevõtluskontoga seotud probleemide teavitamist riigiametites ning loodab, et tulevikus leiab ettevõtluskonto laia kasutust.”

Toetajad

Suno 365 logo 10 Uku tarkvara

Liituge meiega sotsiaalvõrgustikes