29.04.2021 Neljapäev

Ettevõtjal võib tekkida võimalus jagada maksukäitumise hinnangut tehingupartneriga

Eesti Kaubandus-Tööstuskoda toetab rahandusministeeriumi ettepanekut, mis annab ettevõtjale õiguse otsustada, kas ja millistele isikutele peab maksu- ja tolliamet võimaldama juurdepääsu ettevõtja maksukäitumise hinnangutele. Praegu on maksu- ja tolliametil lubatud sellist hinnangut jagada üksnes ettevõtjaga, kelle kohta on hinnang koostatud.

Kui ettevõtja maksukäitumine on halb, siis on see tähistatud punase värviga ja numbriga 1.
Kui ettevõtja maksukäitumine on halb, siis on see tähistatud punase värviga ja numbriga 1. Foto: pixabay

Rahandusministeerium on koostanud maksukohustuslaste registri põhimääruse muutmise eelnõu, mis paneb maksu- ja tolliametile kohustuse jagada ettevõtja kohta käivaid maksukäitumise hinnanguid ettevõtja poolt määratud kolmandatele isikutele või üldsusele tervikuna, kui ettevõtja on teinud sellise taotluse maksu- ja tolliametile. Näiteks võib eelnõu kohaselt ettevõtja edaspidi otsustada, et maksu- ja tolliamet peab andma juurdepääsu ühele konkreetsele tehingupartnerile või avalikustama hinnangu kõigi jaoks.

Maksu- ja tolliamet kuvab ettevõtja poolt märgitud isikule (nt tehingupartnerile) või tema soovil kõigile 3-pallisüsteemis maksukuulekuse või maksuasjade korrasoleku hinnangu, mis on tähistatud numbri ja värviga. Näiteks kui ettevõtja maksukäitumine on halb, siis on see tähistatud punase värviga ja numbriga 1. Kui ettevõtja maksukäitumine on eeskujulik, siis on see tähistatud rohelisega ja numbriga 3. Lisaks toob maksu- ja tolliamet välja hinnangu andmisega seotud faktid, milleks on näiteks maksuvõla olemasolu või selle puudumine ning deklaratsioonide esitamine või esitamata jätmine.

Kaubanduskoda andis rahandusministeeriumile teada, et toetab maksukäitumise hinnangute jagamise võimaluse loomist. Kuna ettevõtja saab ise otsustada, kas ja kellele võib maksu- ja tolliamet anda ligipääsu maksukäitumise hinnangule, siis ei kaasne muudatustega ettevõtjale negatiivseid mõjusid. Kui ettevõtja ei taha, siis ei pea ta ka edaspidi oma maksukäitumise hinnangut kellegagi jagama.

Muudatustega kaasnevad aga positiivsed mõjud maksukuulekatele ettevõtjatele, sest eelnõu võimaldab tõsta usaldusväärsust eelkõige tehingupartneri ees ning kokkuvõttes aitavad plaanitavad muudatused kaasa ettevõtluskeskkonna läbipaistvuse suurendamisele, ausa konkurentsi tagamisele ning maksukuulekuse parandamisele.

Muudatused jõustuvad eelnõu kohaselt üldises korras ehk kolmandal päeval pärast Riigi Teatajas avaldamist. Täpne jõustumise kuupäev ei ole hetkel teada. Plaanitavate muudatustega saad lähemalt tutvuda siin.

Küsi nõu!

  Esita küsimus

Saada vihje

Hea lugeja, meie eesmärk on teha just sellist ajakirja, nagu sulle meeldib. Pane kirja soovitud teemad ning dokumendivormid, mida tahaksid siit leida. Tehkem koostööd!

Liituge meiega sotsiaalvõrgustikes