28.02.2018 Kolmapäev

Elektrointensiivsete ettevõtete elektriaktsiisi soodustus toob kasu vähestele

Valitsus kiitis eelmisel nädalal heaks seadusemuudatused, millega vähendatakse elektrointensiivsete ettevõtete elektriaktsiisi. Kuigi tegemist on positiivse muudatusega, saavad kaubanduskoja hinnangul sellest kasu esialgu vaid vähesed ning positiivse mõju saavutamiseks oleks vaja tingimusi leevendada.
Seadusemuudatustest, millega vähendatakse elektrointensiivsete ettevõtete elektriaktsiisi, saavad kaubanduskoja hinnangul kasu esialgu vaid vähesed ning positiivse mõju saavutamiseks oleks vaja tingimusi leevendada.
Seadusemuudatustest, millega vähendatakse elektrointensiivsete ettevõtete elektriaktsiisi, saavad kaubanduskoja hinnangul kasu esialgu vaid vähesed ning positiivse mõju saavutamiseks oleks vaja tingimusi leevendada. Foto: pixabay.com

Elektrointensiivsus näitab elektrile tehtavaid kogukulutusi ja selle osakaalu ettevõtte loodavast lisandväärtusest. Soodustuse saamiseks peab ettevõtja energiajuhtimissüsteem olema efektiivne (vastama ISO 50 001 standardile) ja tema elektrointensiivsus olema eelmisel majandusaastal keskmiselt 20 protsenti või rohkem.

Koja hinnangul on selline elektrointensiivsuse määr aga Eesti mõistes liiga kõrge, mistõttu ei pruugi paljud suures koguses elektrit tarbivad ettevõtted sellele määrale vastata. Kuigi kaubanduskoda tegi möödunud aasta novembris rahandusministeeriumile ettepaneku kaaluda 20 protsendilise määra asemel madalama protsendimäära kehtestamist, seda kahjuks arvesse ei võetud.

Soodustuse saamist piirab ka riigi kehtestatud standardi ISO 50001 olemasolu nõue. Ettevõtjad on viidanud, et paljudel on praegu olemas sertifikaadid standardi ISO 14001 kohta, mis muu hulgas sätestab nõuded tootmistegevuses kasutatava energia säästlikumaks kasutamiseks. Tagamaks rohkemate ettevõtete võimaluse soodustust saada ning selleks, et halduskoormust leevendada, tegi koda novembris ettepaneku võimaldada soodusaktsiisimäära taotlemist ka nendele ettevõtetele, kelle energiajuhtimissüsteem vastab hetkel ISO 14001 standardi nõuetele. Ka seda tänaseks arvestatud pole.

Valitsuse sõnul langeb elektriaktsiis soodustuse saajatele tänaselt 4,47 eurolt 0,5 eurole megavatt-tunni eest ning puudutab ligikaudu 240 ettevõtet. Valitsus tõdeb, et nii paljud ettevõtted kohe soodustust ei saa või ei taotle, kas või näiteks standardi ISO 50001 puudumise tõttu. Isegi kui rohkematel ettevõtjatel oleks vastav ISO standard, jääb kasu saajate ettevõtjate arv koja hinnangul prognoositust väiksemaks, sest paljud suure elektritarbimisega ettevõtjad ei täida soodusaktsiisi saamiseks kehtestatad rangeid nõudeid. Seetõttu võib hea algatuse mõju jääda suures ulatuses saavutamata.

Suure elektritarbimisega ettevõtetele plaanitakse soodusaktsiisimäär kehtestada alates 1. jaanuarist 2019. Ettevõtjad, kellele väljastatakse soodusaktsiisimäära luba 2019. aasta jooksul, saavad taotleda 2018. aasta tarbimise eest aktsiisitagastust.

Küsi nõu!

  Esita küsimus

Saada vihje

Hea lugeja, meie eesmärk on teha just sellist ajakirja, nagu sulle meeldib. Pane kirja soovitud teemad ning dokumendivormid, mida tahaksid siit leida. Tehkem koostööd!

Liituge meiega sotsiaalvõrgustikes