25.04.2012 Kolmapäev

2012. aasta muudatused vormi TSD lisa 7 ja vormi INF 11 täitmisel

1. Vorm TSD lisa 7

Alates 1. jaanuarist 2011 võivad füüsilised isikud asutada äriseadustiku kohaselt osaühingu osakapitaliga kuni 25 000 eurot ilma sissemakset tegemata. Sellisel juhul on tegemist niinimetatud nõuetepõhiselt asutatud osaühinguga.

Kuni sissemakse täieliku tasumiseni ei või osaühing suurendada ega vähendada osakapitali ega maksta osanikele dividende. Nõuetepõhiselt asutatud äriühingu puhul lubab aga äriseadustik osaühingu sissemakse nõuet tasaarvestada osaniku nõudega saada osaühingust kasumit. Sellisel juhul on kasumi jaotamise otsuses ette nähtud kasumi kasutamine sissemakse tasumiseks.

Maksustamise seisukohast tähendab see seda, et osanike puhul, kes kasutavad kasumit osaühingusse sissemakse tegemiseks, tuleb neile kasumi jaotamise otsusega jaotatud kasumi summa maksustada TuMS § 50 lg 1 järgi ja deklareerida
vormi TSD lisas 7 real 7.

Alles pärast seda on võimalik kajastada osaniku poolt kasumi arvelt tehtud sissemakse vorm TSD lisa 7 tabel 1 real 1 ja teha osanikule TuMS § 50 lg 2 tähenduses omakapitalist sissemaksete ulatuses maksuvabalt väljamakseid.

2. Vormil INF 11 lahendatud kaks vabastusmeetodi rakendamisega seotud probleemi

2.1. Lahendatud on küsimus, millist väljamakse liiki tabel 1 veerus 6 kasutada, kui vabastusmeetodit soovib kasutada Eesti äriühing, mis jaotab oma püsivale tegevuskohale välisriigis omistatud kasumit.

Selliseks väljamakse liigiks on PTK. Kuna selline väljamakse liik ei tulene OECD mudellepingu artiklist, siis selle väljamakse liigil kood puudub. See, et püsivale tegevuskohale omistatud kasum sai endale liigi PTK, ei muuda PTK deklareerimise tingimusi.

PTK puhul on tabel 1 täitmine sarnane saadud dividendide täitmisega, kus tuleb vahet teha, kas äriühing teeb väljamakse lepinguriigis või Šveitsi Konföderatsioonis asuvale püsivale tegevuskohale omistatud kasumi arvelt või mitte.

Arvestada tuleb sellega, et välisriigis on püsivale tegevuskohale omistatud kasum maksustatud ja tabeli 1 täitmisel näidatakse välisriigis kasumilt tasumisele kuuluv tulumaks veerus 11, veerus 9 näidatakse püsivale tegevuskohale omistatud maksustatud kasumi summa, see tähendab kasum pärast maksustamist.

2.2. Lahendatud on ka siirdehinna topeltmaksustamise probleem.

Vormil INF 11 täidab tehingu osapool, kes kasutab siirdehinna topeltmaksustamise vältimise õigust, tabel 1 veerus 6 väljamakse liigi SH. Samal põhjusel nagu PTK puhul, puudub ka SH-l väljamakse kood.

Tehingu osapool, kes täidab tabelis 1 SH, kajastab veerus 9 tehingu brutosumma, see on summa koos kinnipeetud või tasutud tulumaksuga. Veerus 10 näidatakse tulumaksu summa, mis sellelt tehingult on kinni peetud või tasutud.

Veeru 10 täitmisel on erand, kui siirdehinnalt maksis tulumaksu Eesti resident. Sellisel juhul saab tehingu osapool kasutada vabastusmeetodit ainult juhul, kui Eesti resident on sama summa oma lisa 6 real 10 deklareerinud. Seega Eesti residentide puhul näidatakse tabel 1 veerus 8 kuu ja aasta, millal tehing lisal 6 deklareeriti.
Kui siirdehinna tehingult tasus tulumaksu mitteresident, siis täidetakse tabel 1 välisriigi maksumaksja või maksuhalduri tõendi alusel nagu kõigi välisriigist saadud tulude puhul.

MTA

Küsi nõu!

  Esita küsimus

Saada vihje

Hea lugeja, meie eesmärk on teha just sellist ajakirja, nagu sulle meeldib. Pane kirja soovitud teemad ning dokumendivormid, mida tahaksid siit leida. Tehkem koostööd!
right banner 2024 est konference
430824810 430800019636154 7356040320163199917 n255