16.03.2015 Esmaspäev

Vähene konkurents tekitab enim probleeme energiasektoris

Mullu viidi Euroopa Liidus (EL) ja ka Eestis läbi konkurentsi tajumise eurobaromeetri uuring, kus selgus, et vähene konkurents tekitab inimeste arvates enim probleeme just energiasektoris, seda uskus 31 protsenti Eesti vastajatest.

Vähene konkurents tekitab inimeste arvates enim probleeme energiasektoris.
Vähene konkurents tekitab inimeste arvates enim probleeme energiasektoris. Foto: Reuters

Kui Eestis nimetas energiasektori probleeme 31 protsenti vastanutest, siis EL-is keskmiselt märkis seda 28 protsenti vastajatest. Lisaks tunnetati liigväiksest konkurentsist tingitud probleeme ka farmaatsiatööstuses, mida nimetas Eestis 16 ja EL-is keskmiselt 21 protsenti vastajatest. Tarbijate hinnangul on probleeme ka transpordisektoris, nii arvab 14 protsenti Eesti vastajatest ning EL-is keskmiselt 23 protsenti vastanutest.

Tarbijate hinnangul on vähene konkurents tekitanud probleeme ka toiduainete müügis, telekommunikatsioonis ja internetiäris ning finantsteenuste turul.

Probleemide seas populaarseim vastus oli mõistagi kallid hinnad, seda nimetas Eestis 66 ja EL-is keskmiselt 68 protsenti vastanutest. Samuti pidas 29 protsenti Eesti ja 57 protsenti EL-i vastajatest probleemiks sedagi, et hindu on raske võrrelda. Lisaks arvasid vastajad, et probleem on ka kesine valik, Eestist nimetas seda probleemiks 42 protsenti ja EL-is keskmiselt 51 protsenti vastanutest.

Lisaks tõid tarbijaid probleemidena välja, et sarnaste toodete või teenuste hinnad ei ole oluliselt erinevad, tarnija vahetamine on raske või võimatu ning teenuste kvaliteet ei ole rahuldav.

Samas usuvad vastanud, et ettevõtete vaheline konkurents võimaldab tarbijatele rohkem valikuvõimalusi, nii arvab 46 protsenti EL-is ja 59 protsenti Eestis vastanutest. Konkurentsist tingitud parematesse hindadesse usub aga 44 protsenti EL-is ja 45 protsenti Eestis vastanutest.

Ka usuvad vastanud, et konkurents hoogustab innovatsiooni ja majanduskasvu ning võimaldab kvaliteetsemaid tooteid ja teenuseid.

Uuring viidi läbi mullu 8.-10. septembril, kokku küsitleti Eestis 1000 inimest ja Euroopa Liidus kokku 26 549 inimest.

Küsi nõu!

  Esita küsimus

Saada vihje

Hea lugeja, meie eesmärk on teha just sellist ajakirja, nagu sulle meeldib. Pane kirja soovitud teemad ning dokumendivormid, mida tahaksid siit leida. Tehkem koostööd!