22.12.2021 Kolmapäev

ÜK läbirääkija ärgitas kiirendama kõnelusi EL-iga Põhja-Iirimaa üle

Briti välisminister Liz Truss ärgitas teisipäeval pärast telefonikõnet Euroopa Komisjoni asepresidendiga Brüsselit kiirendama kõnelusi Põhja-Iirimaa kaubanduse üle. 
ÜK läbirääkija ärgitas kiirendama kõnelusi EL-iga Põhja-Iirimaa üle
ÜK läbirääkija ärgitas kiirendama kõnelusi EL-iga Põhja-Iirimaa üle Foto: RUP

Truss määrati nädalavahetusel juhtima kõnelusi Euroopa Liiduga pärast Brexiti ministri David Frosti tagasiastumist. Truss sõnas Komisjoni asepresidendile Maroš Šefčovičile, et ÜK positsioon pole muutunud. 

London tahab muuta Põhja-Iiri protokolli, sealjuures Euroopa Kohtu (ECJ) rolli, millega ÜK aasta eest nõustus. 

"Meil on vaja, et kaup liiguks Suurbritannia ja Põhja-Iirimaa vahel vabalt, et lõpeks Euroopa Kohtu roll lõpliku otsuste langetajana meievahelistes vaidlustes ning et lahendataks teisi küsimusi," ütles Briti minister avalduses. 

"Me peame järgmisel aastal kõnelusi kiirendama," lisas ta. London eelistab saavutada "kokkulepitud lahenduse", lisas ta.

Truss ähvardas siiski, et ÜK on valmis rakendama Põhja-Iiri protokolli artikkel 16 peatamismeetme, kui Londoni nõudmistele vastu ei tulda. 

ÜK ja EL on mitu kuud vaielnud Brexiti-järgse lahenduse üle ÜK-sse kuuluval Põhja-Iirimaal. 

Põhja-Iiri protokoll, mis sõlmiti 2020. aasta Brexiti kaubandusleppest eraldi, loodi piirikontrolli vältimiseks Põhja-Iirimaa ja Iirimaa vahel. 

Põhja-Iirimaa on praktikas jätkuvalt Euroopa ühisturul ning Suurbritannia saarelt Põhja-Iirimaale liikuvad kaubad läbivad tollikontrolli. 

Antud korraldus on olnud väga ebapopulaarne Põhja-Iirimaa britimeelsete poolte seas.

Frost lahkus läbirääkija ametist laupäeval, viidates murele Boris Johnsoni valitsuse praeguse suuna suhtes selles osas, mis puudutab COVID-19 piiranguid ja maksude tõstmist.

Küsi nõu!

  Esita küsimus

Saada vihje

Hea lugeja, meie eesmärk on teha just sellist ajakirja, nagu sulle meeldib. Pane kirja soovitud teemad ning dokumendivormid, mida tahaksid siit leida. Tehkem koostööd!