05.03.2012 Esmaspäev

Tormiline vaikus

Tormiline vaikusTõnis Oja,
börsianalüütik,
NASDAQ OMX Tallinn profiblogi

Swedbank pööras tähelepanu asjaolule, et hoolimata sellest, et eelmisel nädalal avaldas oma eelmise kvartali majandustulemused üle poolte börsiettevõtete, täpsemalt üheksa, oli kauplemisaktiivsus börsil üsna madal. Arvan, et investorite reaktsioon oli põhjendatud.

Kui ettevõte jätab oma tulemuste avaldamise koolipoisilikult viimasele minutile, siis erilist usaldust see ei ärata, ning oma säästusid nende ettevõtete aktsiatesse mina küll ei pane.

Tulemuste viimasel minutil avaldamine oli tavapärane eelmise kümnendi teisel poolel, kusjuures tihti jäeti kehvade tulemuste avaldamine viimase päeva hilisõhtule. Alates 2010. aastast hakkas olukord paranema, ning ma mäletan, et poolteist aastat tagasi kirjutasin siin blogis, et loodetavasti on need ajad, mil enamik ettevõtteid avaldab oma kvartalitulemused viimasel minutil, saab jäädavalt läbi. Kõik 2010. aasta teise kvartali majandustulemused olid avaldatud kaks päeva enne viimase tähtaja lõppu. Nagu näha, oli minu optimism põhjendamatu.

Eelmisel nädalalal lõppes veebruar, mis oli meie börsile üsna hea kuu. Börsiindeks OMXT kerkis küünlakuul 8,5%, mis oli suurim kuine tõus alates 2010. aasta märtsist. Nii hea veebruar oli viimati meie börsil 2005. aastal.

Kui me vaatame indeksi graafikut, siis torkab silma omapärane seaduspärasus. Selle aasta mõlemal kuul ehk jaanuaris ja veebruaris toimus kuu esimesel nädalal märkimisväärne tõus ning kogu ülejäänud kuu jooksul liikus indeks külgsuunas. Jaanuari esimesel nädalal kerkis indeks OMXT 4,5% ning seejärel tegi kerge languse – jaanuaris tervikuna kerkis börsiindeks 3,13%.

Üsna sarnane oli ka veebruar. Kuu esimesel täisnädalal 10. veebruarini kerkis indeks 5,6% olles ka kuu esimestel päevadel mõned protsendid tõusnud. Kui taoline skeem jätkuks, peaks ka sel nädalal börsi ees ootama päris tugev tõus.

Eelmisel nädalal langes OMXT indeks 0,6% 594,68 punktini, mis oli teiseks järjestikuseks langusnädalaks, millele eelnes kaks tõusunädalat. Viimased paar aastat on indeks üle kahe järjestikuse nädala kerkinud väga harva. Neli nädalat kestis tõus viimati 2010. aasta lõpus.

Euroopa aktsiaturgude hinnaliikumist peegeldav Stoxx Europe 600 kerkis eelmisel nädalal 0,9%. Veebruaris kosus indeks 3,9 ning kahe kuuga kokku on see kerkinud 8,1%. Tegemist on indeksi suurima kahe esimese kuu tõusuga alates 1998.aastast. Investorid usuvad, et Kreeka võlakriisist saadakse jagu, ning USA makromajandusnäitajad ületasid analüütikute ootusi.

USA aktsiaturgudel läks eelmisel nädalal samuti hästi. Dow Jonesi tööstuskeskmine käis esmakordselt pärast peaaegu nelja-aastast vaheaega ülalpool 13 000 punkti taseme. S&P 500 indeksil oli parim veebruar alates 1998. aastast.

Finantsturgude optimismi üheks põhjuseks oli ilmselt ka Euroopa Keskpanga järjekordne odav kolmeaastane laen. 29. veebruaril sai odavat laenu 800 panka kogusummas 529,5 miljardit eurot. Suurem osa, 300 miljardit eurot läks kohe hoiustena keskpanka tagasi. Ajalehe Die Welt teatel, olid üle poole laenajatest Saksamaa pangad, peamiselt väikesed hoiupangad. Samas võtsid pangad vaid alla 10% laenude kogumahust võrrelduna 26% ehk 140 miljardi euroga, mida laenasid Itaalia pangad.

Detsembris sai keskpangalt üheprotsendilist laenu 523 panka kogusummas 489 miljardit eurot. Seega süstis EKP finantssektorisse üle triljoni euro.

Taas ei saa märkimata jätta Apple’it, mille turuväärtus kerkis esmakordselt üle poole triljoni dollari taseme. Aktsia hind kerkis seitse järjestikust päeva rekordilise 545,18 dollarini. Kolmapäeval korraldab tehnoloogiagigant ürituse. Arvatakse, et Apple esitleb seal tahvelarvutit iPad 3.

Tõnis Oja,
börsianalüütik,
NASDAQ OMX Tallinn profiblogi


Avaldatud RUP.ee Profiblogis 

Küsi nõu!

  Esita küsimus

Saada vihje

Hea lugeja, meie eesmärk on teha just sellist ajakirja, nagu sulle meeldib. Pane kirja soovitud teemad ning dokumendivormid, mida tahaksid siit leida. Tehkem koostööd!
right banner 2024 est konference
430824810 430800019636154 7356040320163199917 n255