20.01.2011 Neljapäev

Tootjahindade kasv püsib stabiilsena

Seoses metallide kallinemisega on aastaga oluliselt kasvanud tootjahinnad metalltoodete tootmises (ligi 19%). Kümnendiku võrra on kasvanud elektriseadmete hinnatase. Samas suurusjärgus (9%) on tõusnud tootjahinnad toiduainete tootmises, sealhulgas piimatooted on kallinenud veerandi võrra ehk tootjahinnad on sarnaselt piima kokkuostuhindadele jõudnud tagasi peaaegu 2008. aasta kõrgtasemeteni.

Teistes harudes on hinnad püsinud stabiilsematena, tootjahinnad on muutunud aastaga mõne protsendi võrra. Vaid ehitusmaterjalide tootmises ulatus detsembris hinnatõus 7%ni, samas suhteliselt kõrge kasv tuleneb eelkõige majanduskriisiga kaasnenud madalast baastasemest aasta tagasi.

Detsembris suurenesid ettevõtjate hinnatõusu ootused. 30% Eesti Konjunktuuriinstituudi küsitluses osalenud tööstusettevõtetest prognoosis müügihindade kasvu lähemal kolmel kuul, hindade langust eeldas 6-7% vastanutest. Üle poole ettevõtjatest ootas hindade püsimist praegusel tasemel. Hinnangute muutust võrreldes varasemate kuudega võis täheldada eelkõige puidutööstuses, ehitusmaterjalide tootmises ning mööblitööstuses. Kasvanud hinnad välisturgudel (nii ekspordi kui ka impordi suunal) tekitavad hinnasurveid ka siseturul, samas ei kandu need efektid toodete struktuuri erinevuse tõttu üks ühele siia üle.

2010. aasta detsembris jätkus ekspordi- ja impordihindade tõus, eelmise aasta sama kuu näitajatest olid hinnad keskmiselt vastavalt 8,4% ja 12,8% kõrgemad. Sama aasta novembrikuuga võrreldes kasvasid ekspordihinnad 0,8% ja impordihinnad 2,7% võrra. Impordihindade kasvutempo kiirenemist mõjutas eelkõige nafta maailmaturuhinna jätkuv tõus, kuid samuti on kallinenud paljude teiste toormete hinnad maailmaturul. Toormehindade tõus kandub viitajaga ka ekspordihindadesse.

Detsembris oli aastases võrdluses jätkuvalt suurima kasvutempoga (32%) metallitööstuse toodete ekspordihinnad. Ka kuises võrdluses oli nende osas üks tugevamaid hinnatõuse (2%). Samas suurusjärgus tõusid kuuga ekspordihinnad toiduainetööstuses, aastakasv ulatus 13%ni. 8% piires olid aastaga tõusnud väljaveohinnad metalltoodete tootmises, kummi- ja plastitööstuses ning keemiatööstuses. Ainsana toimus suurem langus (-6%) rõivatööstuse toodete ekspordihindade osas. Tugev konkurents välisturgudel Aasiast tuleva odava toodanguga ei võimalda rõivatootjatel hindu kergitada.

MKM

Küsi nõu!

  Esita küsimus

Saada vihje

Hea lugeja, meie eesmärk on teha just sellist ajakirja, nagu sulle meeldib. Pane kirja soovitud teemad ning dokumendivormid, mida tahaksid siit leida. Tehkem koostööd!
right banner 2024 est konference
430824810 430800019636154 7356040320163199917 n255