04.01.2011 Teisipäev

Tarbijad kurdavad ebatäpse ümardamise üle

Tarbijakaitseameti tarbijapoliitika ja avalike suhete osakonna juhataja Hanna Turetski-Toomiku sõnul on näiteks laekunud väide, et müüja jättis osa vahetusrahast andmata, kuna tal polnud kahe või ühe eurosendiseid. "Inimene tahtis maksta Eesti sentides, aga ei võetud vastu," tõi Turetski veel ühe näite.

Ta tõi välja ka probleemse kaardimakse juhtumi – kaardiga makstes pidi summa olema 14,86 eurot, aga maha läks arvelt 14,90.

"Kui inimene on veendunud, et ta on valesti tagasi saanud, siis see probleem tuleb lahendada kohe kassa juures. Tuleb see asi lahti seletada, vajadusel kutsuda teised inimesed sinna juurde, näiteks kaupluse juhataja," rääkis Turetski. Tema sõnul on tagantjärgi sellise kaebusega ametil keeruline midagi teha.

Amet saab ettevõttes teha kontrollostu. Tarbijakaitse ametnikud lähevad kauplusesse erariietes ja tavainimestena ning peale ostu sooritamist tutvustavad, et tegemist on kontrollostuga ja tarbijakaitse ametnikega.

Turetski märkis, et laekunud on ka põhjendamatuid kaebusi. Inimest, kes maksis eurodes, häiris, et ta sai vahetusraha tagasi kroonides, mis on aga kahenädalase paralleekäibe ajal lubatud.

Amet alustas kahes vääringus arveldamise korrektsuse kontrollimist esmaspäeval, tehes 30 inspektsiooni. Tulemuseks oli üks ebakorrektne ümardus. Kolmel juhul polnud hinnad müügisaalis ja kassas samad. Lisaks tuvastas amet veel kaks muud rikkumist. 30 inspektsioonist 10 viis amet läbi ettevõtetes, mis on liitunud ausa hinnastamise leppega.

Turetski lisas, et amet on saanud kaks vihjet võimaliku ausa hinnastamise leppe rikkumise kohta.

Amet kontrollib kahenädalase paralleelkäibe perioodil kahes vääringus arveldamise korrektsust. Alates möödunud juulist on amet ka kontrollinud, kas kahes vääringus on hinnad korrektselt esitatud ja teeb seda selle aasta juuni lõpuni. Tarbijakaitseameti inspektorid kontrollivad erinevaid müügikohti ja teenusepakkujad, näiteks ka taksosid ja turge.

Lisaks tõstis Turetski esile, et inimesed on mures matemaatilise erinevuse pärast. Kui arvestada hind kroonist eurosse kursiga 15,6466 ja see tulemus uuesti tagasi kroonidesse, siis ei ole lõpptulemuseks algne summa. "See ongi normaalne, nii ongi," ütles Turetski.

BNS


Küsi nõu!

  Esita küsimus

Saada vihje

Hea lugeja, meie eesmärk on teha just sellist ajakirja, nagu sulle meeldib. Pane kirja soovitud teemad ning dokumendivormid, mida tahaksid siit leida. Tehkem koostööd!
right banner 2024 est konference
430824810 430800019636154 7356040320163199917 n255