05.09.2011 Esmaspäev

Tallinnas ajaloo halvim august

August on olnud meie börsi 15-aastase ajaloo paremuselt teiseks kuuks. Enne äsjalõppenud augustit oli OMXT indeks kerkinud keskmiselt 7,51% jäädes maha vaid jaanuarile, mis on kosunud keskmiselt 7,71%. Ka pärast selle augusti suurt langust jääb lõikuskuu keskmise 6,28 protsendiga endiselt paremuselt teiseks kuuks.

Suure languse üheks põhjuseks oli muidugi ebakindlus maailma finantsturgudel, aga kindlasti oli oma osa ettevõtete majandustulemustel. Enamus meie börsiettevõtetest avaldas teise kvartali majandustulemused just augustis.

Eesti majandus kasvas teises kvartalis esialgsel hinnangul 8,4 protsenti. Kahjuks ei peegeldu see meie börsiettevõtete tulemustes. Kahjumit sai teises kvartalis neli börsiettevõtet (siin ja edaspidi ei võta ma arvesse sisuliselt majandustegevusega mitte tegelevaid Trigon PD ja Järvevana majandustulemusi). Kolmeteistkümne börsiettevõtte kogukasum oli teises kvartalis 27 senti aktsia kohta, mis on ühe sendi võrra ehk 3,6% vähem kui eelmise aasta teises kvartalis. Mis veelgi hullem, kahjumit saanud ettevõtete, eesotsas ehituskontsernide Merko ja Nordeconiga kahjumid olid märkimisväärsed (20 ja 10 senti aktsia kohta), kasumid olid aga reeglina üsna marginaalsed. Vaid naistepesu tootja Silvano raporteeris korralikust kasumi kasvust 40 sendini aktsia. Ilma Silvanota oleks meie börsiettevõtete kogukasum miinuses.

Ka mitme teised meie börsiettevõtte majandusnäitajad olid kehvemad kui aasta tagasi. Nii langes raha hulk ettevõte bilansis kokku 5,2 protsenti 136,9 miljoni euroni. Varade maht kahanes 1,8 protsenti 3,1 miljardi euroni ja omakapital 3,4 protsenti 2,3 miljardi euroni. Siin tuleb muidugi arvesse võtta, et Silvano FG vähendas aktsiakapitali.

September on aga meie börsi jaoks olnud kehvim kuu langedes keskmiselt 3,57 protsenti. Kuu kaks esimest kauplemispäeva viitavad selle seaduspärasuse kehtimisele ka sel aastal - OMXT indeks langes nii neljapäeval kui ka reedel.

Ehkki finantsturgude hilissuvised vapustused on tingitud peamiselt arenenud riikide probleemidest, on sel aastal kehvemini läinud pigem arenevate turgude börsidel
. Kui S&P 500 indeks on sel aastal langenud 6,7%, siis Morgan Stanley arenevate turgude indeks on kukkunud enam üle 10%. Tallinna börsi indeks on aasta algusega võrreldes kaotanud 16,75% oma väärtusest. Muidugi pole see tendents absoluutne, sest augustikuu kümne suurema langeja hulgas on nii Frankfurdi börsi DAX indeks kui ka Kopenhaageni börsiindeks.

Volatiilsed aktsiaturud on teinud raskeks fondjuhtide elu. Investeerimispanga JPM Morgan Chase andmetel on 2806 fondist, mida pank jälgib, 47% jäänud sel aastal võrdlusindeksile alla enam kui 2,5%, mis on suurim allajäämine alates 1998. aastast, kirjutab uudisteagentuur Bloomberg. Siis jäi võrdlusindeksile alla 55% fondidest. Eriti järsult hakati indeksile alla jääma eelmisel kuul.

Algav nädal tõotab börsidel tulla ebamäärane. Investorite ja analüütikute peamiseks arutlusteemaks saab ilmselt olema, kas USA keskpangalt on oodata nn rahatrüki kolmandat vooru. Kuna kätte on jõudnud kolmanda kvartali viimane kuu, võivad tulla ka mõned kasumihoiatused.

Pühapäeval möödub 10 aasta terrorirünnakust New Yorgi kaksiktornidele. Ajakirjanduses on juba hakanud ilmuma meenutusi selle kohutava sündmuse kohta ning ilmselt jätkub neid kogu nädalaks. See viib tähelepanu muudest teemadest kõrvale, mis võib tähendada börsidel vähemdramaatilisi liikumisi, kui me oleme viimasel ajal harjunud nägema.

Tõnis Oja,
www.investmentor.ee

Küsi nõu!

  Esita küsimus

Saada vihje

Hea lugeja, meie eesmärk on teha just sellist ajakirja, nagu sulle meeldib. Pane kirja soovitud teemad ning dokumendivormid, mida tahaksid siit leida. Tehkem koostööd!
right banner 2024 est konference
430824810 430800019636154 7356040320163199917 n255