Tallinna linnavolikogu võttis teisipäeval toimunud erakorralisel istungil vastu Tallinna linna 2012. aasta esimese lisaeelarve, millega linna tänavuse eelarve sissetulekute ja väljaminekute maht suureneb kaheksa miljoni euro võrra ning linna selle aasta eelarve täpsustatud mahuks kujuneb 483,2 miljonit eurot.
Lisaeelarve vastuvõtmise poolt oli 41 ja vastu 24 volikogu liiget.
Lisaeelarve suurendab linnaeelarve tulusid 7,85 miljoni euro võrra, sealhulgas linnakassa tulusid 6,8 miljoni euro, linna asutuste omatulusid 949 704 euro ja saadavaid toetusi 121 591 euro võrra.
Tulenevalt tulu saajate arvu ja nende keskmise palga kiiremast kasvust suurendatakse lisaeelarvega tulumaksutulu 3,2 miljoni euro võrra. Esialgsest prognoosist enam saab linn ka maamaksutulu – lisaeelarve suurendab oodatavat tulu ligi 3,4 miljoni euro võrra. Saadavate toetuste kogusumma kasvab välisrahastusest saadavate toetuste suurenemise arvelt.
Lisaeelarve kohaselt suurenevad linna kulud kokku 6,1 miljoni euro ja investeeringute maht 1,9 miljoni euro võrra.
Täiendavad kulutused investeeringutele kaetakse lisaeelarves ette nähtud maksutulude, välisrahastusest saadavate toetuste kui ka tegevuskulude arvelt tehtavate vahendite ümberpaigutamise arvelt, seisab linnavolikogu määruse seletuskirjas.
Lisaeelarve mahust pool ehk kokku neli miljonit eurot läheb lastega seotud valdkondadele. Sealhulgas moodustab hariduse täiendav rahastamine 700 000 ja lastesport 2,2 miljonit eurot, Heleni kool saab 300 000 ja lastemänguväljakud 100 000 eurot ning haridusasutuste investeeringuteks on kavandatud täiendavalt 600 000 eurot.
Lisaeelarve suurendab koolide ja lasteaedade remondi ja soetuste kulusid kokku 524 807 euro ehk ligi 25 protsendi võrra. Lisaeelarvega täiendavalt eraldatavate vahendite arvelt toimub linnavalitsuse teatel nii Merivälja kooli gaasiküttele üleviimine kui ka Tallinna kunstigümnaasiumi spordihoone remont. Lasteaedade investeerimistegevuses on lisaks kavandatud lasteaedade rühmaruumide remondile ka plaanis korrastada lasteaedade õuealasid ja mänguväljakuid.
Lisaeelarves on 1,6 miljonit eurot linna ühistranspordi jaoks ja 900 000 eurot teede-tänavate korrashoiuks. Sotsiaalvaldkond saab juurde 556 000 eurot ja keskkonnahoid 442 000 eurot.
Tallinna loomaaiale eraldatakse lisaeelarvega paksunahaliste maja ehitamise lõpetamiseks 122 000 eurot, turgude arendamiseks täiendavalt 200 000 eurot ning mänguväljaku rajamiseks Lasnamäele 100 000 eurot.
Teede ja tänavate kapitaalremondiks eraldatakse täiendavalt 198 000 eurot, mis on vajalik Mustamäe ja Lasnamäe linnaosade kvartalisiseste teede rekonstrueerimiseks kui ka Põhja-Tallinnasse Kopli ja Erika tänava ristmiku ohutussaare ehitamiseks.
Lisaeelarvega eraldab linn 2,26 miljonit eurot Tondi Tennisekeskusele laste tennisehalli, taastuskeskuse ja riietusruumide rajamiseks. OÜ Tondi Tennisekeskusele kuulub Tere tennisekeskus, millele on omanik Urmas Sõõrumaa juba pikemat aega linna toetust otsinud.
Lisaks ostab linn lisaeelarvega 1,24 miljoni euro eest välja Marsi tänav 2a asuvad välisväljakud. Eesti Päevalehe andmetel on tegemist Tere Tennisekeskuse juures asuvate tenniseväljakutega, mida ettevõte välja rendib. Sisuliselt on tegemist linna maa peal asuvate väljakutega, millele on seatud hoonestusõigus tennisekeskuse kasuks.
Möödunud neljapäeval toimunud lisaeelarve eelnõu teisel lugemisel ei toetanud volikogu ühtki esitatud muudatusettepanekut. Eelnõu kolmandaks lugemiseks said volikogu fraktsioonid teha muudatusettepanekuid esmaspäeva keskpäevani.
Tallinna linnavolikogu avalike suhete nõunik Ester Šank ütles teisipäeval enne volikogu istungit BNS-ile, et Tallinna lisaeelarve kolmandaks lugemiseks esitasid muudatusettepanekuid Reformierakonna ja Sotsiaaldemokraatliku Erakonna fraktsioon, kes tegid kokku 12 ettepanekut. "Kuna linnavalitsus ega rahanduskomisjon eilsel istungil ühtki esitatud muudatust ei toetanud, siis vastavalt linnavolikogu töökorrale ei lähe need ka kolmandal lugemisel volikogus hääletamisele."
Šank märkis, et sisult olid ettepanekud samad, mis esitati teiseks lugemiseks. Teiseks lugemiseks esitatud 19 muudatusettepanekust jäid tema sõnul kolmandaks lugemiseks esitamata Isamaa ja Res Publica Liidu ja Keskerakonna fraktsiooni liikmete omad.
Tallinna abilinnapea Taavi Aas märkis volikogus, et lisaeelarvele tehtud muudatusettepanekud ei leidnud linnavalitsuse toetust, kuna neile jäid pakkumata katteallikad.