29.11.2018 Neljapäev

Taani prokuratuur esitas Danskele kahtlustuse neljas episoodis

Taani tõsiste majandus- ja rahvusvaheliste kuritegude prokuratuur (SØIK) esitas Danske pangale kahtlustused seoses rahapesuvastaste seaduste rikkumisega panga Eesti filiaalis aastatel 2007-2016.

"Me ootasime SØIK-i esialgset süüdistust jätkuna septembris avaldatud uuringule," ütles panga tegevjuhi kohusetäitja Jesper Nielsen. "See on meie huvides, et juhtumit põhjalikult uuritaks ja loomulikult teeme me SØIK-iga koostööd ja jagame selle juurdlusega seonduvat teavet."

Prokuratuur esitas pangale neli kahtlustust. Esimese järgi ei kontrollitud piisavalt Eesti filiaali juhtimise vastavust reeglitele, selle töötajatele ei selgitatud Taani rahapesuvastast seadust ega panga enda regulatsioone ja vahemikus 2007-2016 oli perioode, mil ei olnud ametisse nimetatud vastavusnõuete täitmist kontrollivat inimest.

Teise kahtlustuse kohaselt ei lülitanud Danske kontsern Eesti filiaali tegevust oma riskihaldus- ja juhtimissüsteemi ja lubas filiaalil iseseisvalt tegutseda, seejuures ei kogutud teavet panga klientide ja tehingute kohta.

Kolmanda kahtlustuse kohaselt ei tegelenud pank piisavalt raha ja varade päritolu väljaselgitamisega. Poliitiliselt tundlike isikutega loodi ärisuhteid ilma vastavuse eest vastutavate inimeste heakskiiduta ja selliste isikute tehinguid ei jälgitud piisavalt.

Neljanda kahtlustuse kohaselt ei astunud Danske ka piisavalt samme ja ei teavitanud ametivõime kahtlasest tegevusest, kui panga juhatus juba vähemalt 2013. aastal võimalikest rikkumistest teadlikuks sai.

Küsi nõu!

  Esita küsimus

Saada vihje

Hea lugeja, meie eesmärk on teha just sellist ajakirja, nagu sulle meeldib. Pane kirja soovitud teemad ning dokumendivormid, mida tahaksid siit leida. Tehkem koostööd!