Panga hinnangul aeglustub Eesti majanduskasv peamiselt käesoleva aasta nõrga alguse peale, kuid peaks aasta teises pooles kiirenema. Kuigi ekspordi kasv ja tootmise kasv on peatunud, panustavad eratarbimise ja netoekspordi kasv majanduse kasvu, selgub Swedbank Economic Outlook'ist.
Väljavaade 2016. ja 2017. aastaks on positiivsem, kuivõrd panga hinnangul peaks välisnõudlus paranema. Swedbanki hinnangul kujuneb tuleva aasta majanduskasvuks jätkuvalt 2,8 protsenti ja 2017. aasta majanduskasvuks samuti 2,8 protsenti.
Möödunud aasta teises kvartalis elektroonika tootmine ja eksport, peamiselt ühelt ettevõttelt – Ericssonilt, kasvas ja panustas tugevalt Eesti majanduskasvu. Samas sellise olukorra jätkusuutlikusega seotud riskid on realiseerunud, käesoleva aasta teise kvartalis on elektroonika tootmise kasv peatunud. Selle taga on maailmaturu suurem konkurents.
Kuivõrd elektroonika ekspordi kasv kompenseeris keemiatoodete ja toiduainete Vene-suunalise ekspordi languse siis see olukord enam nii ei ole. Samaaegselt on positiivne, et ettevõtted on otsimas uusi turge Euroopa Liidus, Hiinas ja USA-s.
Venemaa sanktsioonidel on olnud Eesti majandusele piiratud mõju, kuid koos Venemaa majanduslangusega on mõju märgatavam. Peamiselt on kannatada saanud põllumajandus-, transpordi- ja turismisektor.
Tarbijahindade osas ootab pank Eestis sel aastal 0,2-protsendilist langust, mida on 0,3 protsendipunkti vähem aprillis eeldatud 0,1-protsendisest tõusust. Samas võiks tuleval aastal inflatsioon kiireneda ja tarbijahinnad kasvada 1,9 protsenti ja ületuleval aastal 2,5 protsenti. Tarbijahindu mõjutavad enim maailmaturu madalad toormaterjalide hinnad. Swedbanki hinnangul on näiteks nafta hinnad käesoleval aastal kolmandiku võrra madalamad kui aasta varem. Samuti on toiduainete ülepakkumine viinud hinnad allapoole eelmise aasta taset.
Käesoleva aasta tööpuudus väheneb juuli ülevaate kohaselt 6,6 protsendile – veel aprillis ootas Swedbank 7 protsenti. Ka palgad peaksid käesoleval aastal kasvama 6,7 protsenti, mida on pisut vähem kui kevadel ennustatud 7 protsenti. Swedbanki hinnangul vähendab tööpuudust kohustuslik töötajate registreerimine, samuti toetab tugev tarbimine töökohti teenindussektoris.