12.10.2018 Reede

Swedbank: aktsiaturgude pulliturg veel kestab

Swedbanki investeeringute strateegi Tarmo Tanilase sõnul ei saanud 10. ja 11. oktoobri langusega maailma aktsiaturgudel veel pulliturg läbi.

"Pulliturul on tavaks liikuda vaikselt ülespoole, millele järgnevad aeg-ajalt lühiajalised kiired tagasilöögid. Karuturul on pilt aga vastupidine – turg liigub pikaajaliselt vaikselt allapoole, et siis aeg-ajalt teravalt lühiajaliselt põrgata. Eilse langusega ei saanud veel pulliturg läbi. Aktsiaturgude edasine liikumine oleneb kõige enam ettevõtete majandustulemustest ning nende tulevikuprognoosidest," ütles Tanilas BNS-ile.

Tanilase sõnul on aktsiaturgude meediakajastus viimase üheksa-aastase kasvuperioodil olnud tagasihoidlik, samas kui üksikud tagasilöögid loovad meedias paanilisi uudiseid.

"Aktsiaturul liigutavad hindu kaks peamist jõudu – hirm ja ahnus. Kui maailma suurimad aktsiaturud on keskpankade rahatrüki tagajärjel ilma suuremate tagasilöökideta liikunud ülespoole juba pea üheksa aastat, siis investorid võtavad seda iseenesestmõistetava sündmusena ning ajakirjandusse ei ilmu selle kohta kõlavaid pealkirju stiilis, et börs, mida sa ometi tegid? Aga kui Amazoni aktsia annab ühe õhtuga ära 6 protsenti oma viimase viie aasta 500-protsendilisest tõusust, siis on kohe meedias dramaatilised pildid ning õudusjutud," lisas Tanilas.

"Palju vaba raha, ettevõtete paranevad majandustulemused ning soodne makrokeskkond olid tegurid, mis viimaste aastate investorite ahnusele kütet andsid. Majanduses ning aktsiaturgudel on kõik aga alati tsükliline. Paljude suuremate aktsiaturgude hinnatase oli kõrge juba mitu aastat ning ootas vaid esimest veidigi tõsiseltvõetavat põhjust väikeseks auru väljalaskmiseks," märkis Swedbanki investeeringute strateeg.

Tanilase sõnul ei olnud languse taga ühte konkreetset põhjust. "Kallinev raha hind, esimesed märgid USA-Hiina kaubandussõja negatiivsest mõjust ettevõtete majandustulemustele ning võimalik Itaalia murede eskaleerumine mujale Euroopasse oli piisav, et kriitiline mass investoreid otsustasid osa raha laualt ära korjata," ütles ta.

Samuti viitas Tanilas ka börsil kaubeldavate fondide (ETF) suurenenud osakaal. "Kuna viimasel ajal on kiirelt populaarsust kogunud ETF-d, kus suurima osakaaluga on suured tehnoloogiaettevõtted, siis viimaste kiire hinnalangus kiirendas omakorda investorite otsust antud instrumentidest loobuda," lisas Tanilas.

Aasia aktsiaturud asusid neljapäeval suurde langusesse, pärast seda kui USA president Donald Trump ütles, et Föderaalreserv on "läinud hulluks" seoses plaanidega tõsta veelgi intressimäärasid. Tugevas miinuses lõpetasid kolmapäevas kauplemise ka Ühendriikide enda aktsiaturud, olulisim indeks S&P 500 kahanes 3,3 protsenti.

Shanghai börs kukkus Eesti aja järgi 11. oktoobri varahommikul ligi 5 protsenti, samas kui Tokyo ja ja Hong Kongi aktsiaturud kaotasid väärtusest ligi 4 protsenti. Lisaks Trumpi kommentaari teeb investoritele muret ka kasvavad intressimäärad ning USA ja Hiina vaheline kaubandustüli.

Ka hommikul maailmaturgude languse tuules suuna allapoole võtnud Tallinna börs lõpetas kauplemispäeva tugevas miinuses, indeks OMXT kahanes 1,71 protsenti 1203,47 punktile.

Küsi nõu!

  Esita küsimus

Saada vihje

Hea lugeja, meie eesmärk on teha just sellist ajakirja, nagu sulle meeldib. Pane kirja soovitud teemad ning dokumendivormid, mida tahaksid siit leida. Tehkem koostööd!
right banner 2024 est konference
430824810 430800019636154 7356040320163199917 n255