24.05.2016 Teisipäev

Riigkontroll: Estonian Airi tulutu elushoidmine oli poliitiline otsus

Riigikontrolli auditi kohaselt teadis valitsus juba 2013. aastal, et väljavaade Estonian Air edukalt restruktureerida oli äärmiselt väike ja lennufirma elushoidmine oli poliitiline otsus. Peaminister oli toona Andrus Ansip ning majandus- ja kommunikatsiooniminister Juhan Parts.

Väljavaade Estonian Airi edukalt restruktureerida oli äärmiselt väike ja lennufirma elushoidmine oli poliitiline otsus, selgub riigikontrolli auditist
Väljavaade Estonian Airi edukalt restruktureerida oli äärmiselt väike ja lennufirma elushoidmine oli poliitiline otsus, selgub riigikontrolli auditist Foto: PM

Valitsus lähtus seisukohast, et Eestile on tingimata oma lennufirmat vaja ja otsustas 2013. aasta alguses, et hoolimata vähesest väljavaatest AS-i Estonian Air edukalt restruktureerida enne komisjoni otsust äriühingut pankrotti ei lasta, märgib riigikontroll auditis "Valitsuse tegevus riigi lennundusettevõtete arendamisel".

"Kui valitsus oleks raha eraldamise otsuste tegemisel nõudnud äriühingute terviklikke äriplaane koos sõltumatu eksperdi kinnitusega äriplaani teostatavuse ja realistlikkuse kohta, oleks äriplaanide elluviimise ebaõnnestumine olnud äririski realiseerumine ja see poleks olnud valitsuse vastutus," märgib riigikontroll.

Riigikontrolli intervjueeritud toonase valitsuse liikmed ja valitsuse 2013. aasta jaanuari ning veebruari kabinetinõupidamistel osalenud isikud kinnitasid, et valitsus võttis peaministri selgele seisukohale tuginedes vastu põhimõttelise otsuse mitte lasta AS-i Estonian Air pankrotti ja anda äriühingule vähemalt komisjoni otsuseni tegevuse jätkamiseks vajalik raha.

Intervjueeritud majandus- ja kommunikatsiooniministeeriumi esindaja ütles riigikontrollile, et tegemist oli kabineti suulise arutelu käigus sündinud poliitilise otsusega – Estonian Airi pankrot polnud aktsepteeritav. "Oli valitsuse selge suunis, et Estonian Air jätkaks oma majandustegevust kuni komisjoni otsuseni. Panustati sellesse, et otsida argumente vaidluseks komisjoniga, milleks kaasati ka väliseksperte," ütles intevjueeritu.

2013. aasta 28. veebruaril otsustas valitsus laenata AS-ile Estonian Air lisaks eraldatud 8,3 miljonile eurole veel 28,7 miljonit eurot.

Pärast valitsuse põhimõttelist otsust muid lennuühenduse tagamise alternatiive peale AS-i Estonian Air restruktureerimise valitsuse tasandil sisuliselt ei arutatud ja kõik MKM-i tegevused, sealhulgas tellitud analüüsid ja eksperdiarvamused, olid suunatud komisjoni positiivse otsuse saavutamisele, märgib riigikontroll.

Lähtuvalt valitsuse põhimõttelisest hoiakust jätkata AS-i Estonian Air restruktureerimist, ei nähtu riigikontrolli hinnangul, et valitsusele esitatud materjalides oleks põhjalikult analüüsitud seda, kas riigil on üldse tingimata vaja lennundusäris osaleda, ja valitsus oleks seda küsimust sisuliselt kaalunud.

2012. aasta novembris kinnitas toonane peaminister Andrus Ansip, et valitsus ei lase Estionian Airi pankrotti. Ansip sõnul on selline otsus tingitud puhtalt majanduslikust huvist. "Mainekahju sellise tegevuse läbi on kordades-kordades suurema summaga mõõdetav kui ühe ettevõtte maksejõuetusest päästmine," märkis ta toona.

Küsi nõu!

  Esita küsimus

Saada vihje

Hea lugeja, meie eesmärk on teha just sellist ajakirja, nagu sulle meeldib. Pane kirja soovitud teemad ning dokumendivormid, mida tahaksid siit leida. Tehkem koostööd!