07.08.2015 Reede

Rahandusministeerium: hinnad on jätkuvalt languses

Statistikaameti andmetel langesid hinnad juulis eelmise kuuga võrreldes 0,4 protsenti ning aastases võrdluses 0,3 protsenti. Euroalas püsis hinnatõus esialgsetel andmetel 0,2 protsendil.
Rahandusministeerium: hinnad on jätkuvalt languses
Rahandusministeerium: hinnad on jätkuvalt languses Foto: Reuters

Juulis mõjutasid hinnataset jätkuvalt välistegurid nagu energiahindade languse süvenemine. Lisaks on sisemaiste tegurite hinnasurve tagasihoidlik, kirjutab rahandusministeeriumi fiskaalpoliitika osakonna analüütik Kristjan Pungas ministeeriumi kommentaaris. Nafta hind on viimase kahe kuuga odavnenud üle 20 protsendi ning jõudmas aasta alguse madaltaseme lähedale Iraani peatse naftaembargo lõppemise tõttu. Selle mõjul mootorikütus odavneb ning praeguselt tasemelt on veelgi ruumi allapoole. Möödunud aasta sügisel alanud naftahindade languse mõju kandus hinnavalemist tuleneva üheksakuulise viitajaga juulis ka gaasi hinda, mis odavnes 16 protsenti. Lisaks hoiab Põhjamaade madal elektri börsihind ka siinseid elektrihindu languses. Ka toiduainete hinnad on välisturgudel jätkuvalt langustrendil. Neil põhjustel on inflatsioon mõnevõrra väiksem võrreldes rahandusministeeriumi kevadise prognoosiga. Praegusi madalaid toorainehindu arvestades on hindade tõusule pöördumine edasi lükkunud aasta lõppu.

Palgakasvu pidurdumine, soodsamast kütusehinnast tingitud transporditeenuste odavnemine ja soodsam majutusteenuste hinnatase hoiavad teenuste hinnatõusu tagasihoidlikuna.

Küsi nõu!

  Esita küsimus

Liituge meiega sotsiaalvõrgustikes