26.04.2016 Teisipäev

Pindi: maksudega petetakse igas kümnendas kinnisvaratehingus

Kinnisvaratehingute puhul on levinud skeemiks näidata tehingu hinda madalamana, et vältida liigset maksustamist, tõdes Pindi Kinnisvara tegevjuht Lauri Tabur
Kinnisvaratehingute puhul on levinud skeemiks näidata tehingu hinda madalamana, et vältida liigset maksustamist, tõdes Pindi Kinnisvara tegevjuht Lauri Tabur Foto: PM

Kinnisvarafirma Pindi Kinnisvara hinnangul tehakse maksupettusi iga kümnenda elukondliku kinnisvaratehingu puhul.

"Kinnisvaratehingute puhul on levinud skeemiks näidata tehingu hinda madalamana, et vältida liigset maksustamist, see omakorda aga moonutab tugevalt turgu," ütles Pindi Kinnisvara tegevjuht Lauri Tabur pressiteates.

"Hämarate tehingute mõju turustatistikale on võimatu täpselt hinnata, kuid mõnes väikelinnas võivad olla tegelikud tehinguhinnad teatud varatüüpide puhul suisa mitmekümne protsendi jagu kallimad, kui statistika seda kuvab," lisas Tabur ning hindas, et maksudega optimeeritakse kuni 10% elukondlike tehingute puhul.

Taburi sõnul ostetakse suuremateski linnades pea pooled elukondlikest varadest ilma pangalaenuta, väikelinnades aga veelgi rohkem, mis peibutab varade müüjaid tulumaksust kõrvale hiilima. "Kui müüjal lasub peale vara võõrandamist kas või osaline tulumaksu kohustus, siis tekib tal kiusatus maksukoormuse alandamiseks küsida ostjalt väikese allahindluse eest osa müügisummast sularahas, millega viimased tihti ka nõus on,“ märkis ta.

Taburi sõnul on selline suundumus ohtlik ning mõjutab kinnisvaraturu statistikat, millele turuosalised oma otsuste tegemisel tuginevad. "Lisaks saab varjatud puuduste ilmnemisel ostja tagasi küsida ainult summa, mis on lepingusse kirja pandud ning esialgne allahindlus võib päädida suure rahalise kaotusega," märkis ta.

"Kinnisvarabüroode osalusel tehtud tehingutes ei tule selline teguviis kõne allagi, kuid paraku oleme kõrvaltvaatajatena sageli tunnistajaks, et kõik ostjate ja müüjate vahelised otsetehingud ei ole nii-öelda puhtad,“ märkis Tabur.

Toetajad

Suno 365 logo 10  

Küsi nõu!

  Esita küsimus

Vebinar ee 300x500 maire otsus 3 gif

Liituge meiega sotsiaalvõrgustikes