05.10.2010 Teisipäev

Pankasid kutsutakse alandama müntide ja kaardimaksete tasusid

EVEA tõstatas tasude probleemi pöördumises kommertspankade, Eesti Pangaliidu, rahandusministeeriumi, Eesti Panga ja finantsinspektsiooni poole.

EVEA teatel on probleemiks ülikõrged müntide käitlemistasud, mis on enamikus pankades viis protsenti vastuvõetavast summast.

Praegu on müntide osakaal käibes 1-3% ning puudutas vaid väheseid tegevusalasid, peamiselt jaekaubandust. Kui aga mündi nominaal tõuseb euro tulekuga mitmekordselt, kasvab hüppeliselt ka müntide roll maksevahendina, saavutades teatud valdkondades hinnanguliselt taseme 30–35%, märkis EVEA. Eelkõige kasvab mündikäive toitlustusettevõtetes, kioskites, toidu- ja pudukauplustes, taksonduses ja teistes jaekliente teenindavates ettevõtetes.

"Sellises olukorras muutub panga viieprotsendiline teenustasu paljudele väga suureks lisakuluks, mis kahandab veelgi nimetatud valdkondade väikest rentaablust või viib osa ettevõtteid koguni kahjumisse. Seetõttu püüavad kauplejad anda klientidele tagasi võimalikult palju metallraha ning tekitavad seisvaid müntide koguseid, mis ei jõua kohe ringlusse tagasi," selgitas EVEA.

EVEA märkis, et müntide käitlemise teenustasu peab olema kulupõhine ja mõistlik ning see peaks peaks olema sama suur kui paberraha puhul.

Ühtlasi soovib EVEA, et kaardimakse tasu oleks alla ühe protsendi summast. Praegu on tasud vahemikus 1,5–2,5 protsenti, millele lisanduvad terminali rentimise ja igakordse ühenduse kulud. "Seetõttu on Eestis veel palju ettevõtteid, kus ei ole võimalik kaardiga maksta või kus kaardimakse ja sularahamakse puhul küsitakse erinevat hinda," seisab EVEA teates.

BNS


Küsi nõu!

  Esita küsimus

Saada vihje

Hea lugeja, meie eesmärk on teha just sellist ajakirja, nagu sulle meeldib. Pane kirja soovitud teemad ning dokumendivormid, mida tahaksid siit leida. Tehkem koostööd!