24.11.2010 Kolmapäev

Pank hoiatab inflatsiooniohu eest

Pajula rääkis kolmapäeval ajakirjanikele, et lähema paari aasta jooksul jäävad arenenud riikides ülekaalu küll deflatsioonilised jõud, kuid pikemas perspektiivis on inflatsiooniohtu seni alahinnatud. "Suure tõenäosusega liigume ühest majanduskeskkonnast teise," ütles Pajula maailmamajanduse kohta. Tema sõnul on küsimus selles, mis saab raha väärtusest nelja-viie aasta pärast ehk milline saab olema inflatsioonikeskkond.

SEB prognoosib Põhjamaade majandusülevaates Eesti selle aasta inflatsiooniks 2,7%. Tuleva ja ületuleva aasta inflatsioon on vastavalt 3,0% ja 4,0%. Pajula märkis, et tuleva aasta inflatsiooniprognoos võib veelgi kerkida.

Oktoobris SEB poolt avaldatud Ida-Euroopa majandusülevaates oli Eesti selle aasta inflatsiooniprognoosiks 2,5%, veel kevadel näitas prognoos kahte protsenti. Oktoobris pakkus SEB nii 2011. kui 2012. aasta Eesti inflatsiooniks kahte protsenti.

Värskes ülevaates prognoosib SEB Eesti selle aasta majanduskasvuks 2,5%. Oktoobris pakkus SEB selle aasta Eesti majanduskasvuks 2,3%, kevadel oli prognoos kahe protsendi peal.

Tuleva ja ületuleva aasta Eesti majanduskasvu prognoos jäi värskes ülevaates võrreldes oktoobriga muutmata, mõlemaks aastaks pakub SEB neljaprotsendist kasvu. "Kuigi regiooni pilt on positiivne ei kergitanud me prognoosi, kuna suur pilt on murettekitav," ütles Pajula.

Tema hinnangul jätkub selle aasta neljandas kvartalis Eesti majanduse kasv sarnases tempos kolmanda kvartaliga, uue aasta algus tuleb aga tagasihoidlikum. Samas tõi Pajula välja, et töökohti on juurde tulnud ja pangad tahavad hakata tulu teenima.

SEB tõstis äsjases ülevaates võrreldes oktoobriga üle ühe protsendipunkti Läti majanduse prognoosi, pakkudes riigi selle aasta majanduslanguseks 0,3 protsenti. Tuleval ja ületuleval aastal peaks Läti majandus kerkima vastavalt 4,0% ja 5,0% protsenti. Leedu selle, tuleva ja ületuleva aasta majanduskasvuks prognoosib SEB vastavalt 1,0%, 4,0% ja 4,5%. Poola vastavad näitajad on 3,5%, 4,0% ja 4,5%. Pank jättis Leedu ja Poola prognoosid muutmata.

SEB tõstis enamusel juhtudel nii selle kui tulevate aastate majanduskasvu prognoose Saksamaale, Taanile, Rootsile ja Soomele. Samas langetas SEB Venemaa selle ja tuleva aasta majanduskasvu prognoosi, ületuleva aasta prognoos kerkis.

Rääkides novembri alguses USA keskpanga otsustatud majanduse ergutamise abinõudest, märkis Pajula, et USA raha jõuab ka Põhjamaade regiooni. "Lühiajaline raha hakkab pressima igale poole, kus paistab tootlust."

USA keskpank teatas 3. novembril, et kulutab järgneva kahkesa kuu jooksul USA keskvalitsuse pikemaajaliste võlakirjade ostmiseks 600 miljardit dollarit. Samuti teatas keskpank, et jätab baasintressi senisele ülimadalale 0-0,25% tasemele.

Pajula lisas, et USA tööhõive on langenud ja selle taastumine võtab varasemast kauem aega.

BNS


Küsi nõu!

  Esita küsimus

Saada vihje

Hea lugeja, meie eesmärk on teha just sellist ajakirja, nagu sulle meeldib. Pane kirja soovitud teemad ning dokumendivormid, mida tahaksid siit leida. Tehkem koostööd!
right banner 2024 est konference