22.09.2010 Kolmapäev

Põllumehed: piimaliitri kahekroonisest hinnatõusust jõuab meie rahakotti 60 senti

"Piimatootjad ei ole pädevad andma hinnangut, kas kahekroonine hinnatõus on põhjendatud või mitte, sest tarbijahinda kujundavad töötlejad ja kaupmehed, kuid lükkavad ümber levitatud arusaama, et kahekroonine piimaliitri hinnatõus jõuab põllumehe rahakotti," ütles liidu asepresident Jaan Sõrra.

Sõrra sõnul on töötlejatel kui ka kaupmeestel tekkinud lisakulusid seoses käibemaksu, aktsiiside, kütuse ja muude kulude tõusuga. "Seetõttu olekski tarbija suhtes aus välja tuua ka muud kulud, mis on kasvanud, mitte aga saata piimajoojatele sõnum, et piimahinna tõus on põhjustatud ainult piimatootjatele makstava raha suurenemisest," lausus Sõrra.

Septembri algusest saab piimatootja kilogrammi piima eest kuni 4,6 krooni. Aasta alguses oli see hind neli krooni, keskmiseks hinnaks 2010. aastal kujuneb 4,25 krooni.

Eelmise aasta piimahinnaga võrreldes, mis oli 3,3 krooni, on piima kokkuostuhind tõusnud, lisas Sõrra, kuid märkis, et mullune hind ei katnud tootmiskulusidki, rääkimata investeeringutest.

"Piimatootjad on rahul selle aasta kokkuostu hinna tõusuga, mis ületab pisut piima omahinda ja võimaldab eelmise aasta miinust vähendada," ütles ta.

Statistikaameti andmetel oli põllumajandussektori kogukahjum eelmise aastal ligi kaks miljardit krooni.

EPK liikmed toodavad 80% Eesti piimast.

BNS


Küsi nõu!

  Esita küsimus

Saada vihje

Hea lugeja, meie eesmärk on teha just sellist ajakirja, nagu sulle meeldib. Pane kirja soovitud teemad ning dokumendivormid, mida tahaksid siit leida. Tehkem koostööd!