25.07.2014 Reede

Metallitööstuse ettevõtete kasum kasvas poole võrra

Metallitööstuses ületas 2013. aastal tulude kasv kulude suurenemist. Esialgse statistika põhjal kasvas tööstuse kasum poole võrra, seega jõudis kasumlikkus taas ajaloolise keskmise lähedale.

Metallitööstuse ettevõtete kasum kasvas poole võrra
Metallitööstuse ettevõtete kasum kasvas poole võrra Foto: PM

Sektori ettevõtetes aeglustus tootmismahtude vähenemine: ettevõtted tootsid möödunud aastal ligi kolm protsenti vähem kaupa kui aasta varem. Samas oli ettevõtjate hinnangul mullu ka nõudlus tavalisest madalam.

Metallitoodete tootmise hinnad aastaga oluliselt ei muutunud, nagu ka ekspordi- ja impordihinnad, mistõttu liikusid müüginäitajad tootmisega samas taktis. Suuremate tootegruppide, tsingitud lehtterase ja metallikonstruktsioonide väljavedu langes. Peamistest kaubanduspartneritest vähenes müük suuremal määral Soome ja USAsse, kasvas aga Rootsi.

Mullu hõives olulisi murranguid ei esinenud. Palgakasv jäi alla keskmisele kasvule, ulatudes umbes viie protsendini. Kuigi metallitoodete tootmises on keskmine palgatase tööstusharude seas üks kõrgemaid, on siiski mitmete ettevõtete jaoks tööjõupuudus oluline probleem.

Metallitööstus on seotud mitme valdkonnaga, näiteks masinate ja seadmete tootmise ning ehitussektoriga. Kuna ehitussektoris kasvu ei prognoosita, siis see mõjutab ka koduturule suunatud ehituskonstruktsioonide tootjaid. Pikemas perspektiivis on metallitööstuses oodata jätkuvat tootmismahtude kasvu, peamiseks veduriks saab olla eksport.

Küsi nõu!

  Esita küsimus

Liituge meiega sotsiaalvõrgustikes