25.11.2020 Kolmapäev

Meenetemüüjad soovivad riigilt maksuvabastust ja tulukompensatsiooni

MTÜ Suveniiride Müüjate ja Tootjate Liit (SMTL) soovib meenetesektori alalhoidmiseks selle turismivaldkonnale suunatud riigitoetuste alla hõlmamist, sektoris COVID-19 puhangust tingitud eriolukorra tõttu tekkinud majanduskahjude kompenseerimist ja täielikku maksuvabastust 2021. aasta lõpuni.

Meenetemüüjad, -tootjad ja käsitööettevõtted peaksid olema ka kuni 2021. aasta lõpuni vabastatud kõikidest, sealhulgas kohalikest, maksudest, leidis SMTL pöördumises.
Meenetemüüjad, -tootjad ja käsitööettevõtted peaksid olema ka kuni 2021. aasta lõpuni vabastatud kõikidest, sealhulgas kohalikest, maksudest, leidis SMTL pöördumises. Foto: pixabay

Riigikogu rahandus- ja majanduskomisjonidele ning ministeeriumitele saadetud pöördumises kirjutab SMTL-i juhatuse liige Madis Medri, et COVID-19 levikust tingitud piirangute tõttu on meenete sektor – miile all peab SMTL Medri sõnul silmas kogu loomemajandust ehk kunsti, disaini, käsitööd – tugevalt kannatanud.

Käive on kahanenud rohkem kui 90 protsenti ning tuhanded inimesed on jäänud tööta,

kirjutas Medri.

SMTL-i hinnangul on turismi vaibudes ära jäänud vähemalt 3 miljonit meeneostu ning liit prognoosib, et 2020. aasta lõpuks suletakse kuni 90 protsenti kõigist suveniiripoodidest Tallinnas.

Enamusel valdkonna suurematest ettevõtetest on Medri sõnul ka märkimisväärsed laenukohustused. 

Sektori toetamiseks soovib SMTL esmalt, et meenetemüüjad ja -tootjad lisataks turismivaldkonda ning kõik turismivaldkonda suunatud toetused ja kampaaniad hõlmaks nüüd ja edaspidi ka suveniirimüüjaid ja -tootjaid.

Samuti leiab SMTL, et meenetemüüjatele ja -tootjatele tuleks kompenseerida mai ja novembri kuu turismivaldkonna toetustest väljajäämine. Toetust tuleks liidu ettepaneku kohaselt anda samadel tingimustel nagu hotellidele ehk tagastamatu abina, ettevõtete 2019. aasta riigi poolt maksustatud maksumäära ulatuses, kuid mitte rohkem kui 60 000 eurot.

Lisaks tuleks meeneteettevõtetele kompenseerida majanduskahjud, mida eriolukorra väljakuulutamine neile tekitas. "Kahjud tuleks kompenseerida 2019. aasta käibe suuruse ja 2020. aasta sama perioodi käibe võrdluse järgi tehtud valemi alusel," selgitas Medri. 

Meenetemüüjad, -tootjad ja käsitööettevõtted peaksid olema ka kuni 2021. aasta lõpuni vabastatud kõikidest, sealhulgas kohalikest, maksudest, leidis SMTL pöördumises. 

Meenetemüüjad soovivad sektori toetuseks ka "Puhka Eestis"-laadset meediakampaaniat, mis tutvustaks erinevaid tootjaid, tegijaid, poode ja valdkonnas tegutsevaid inimesi. Kampaania eesmärk oleks SMTL-i vaates ka valdkonna maine parandus.

Lõpetuseks peaks Medri sõnul kõigi nende toetusmeedete suurus ja ulatus arvestama juba tekkinud, kuid ka lähitulevikus tekkivat kahju ja olema piisav, et aidata meenetevaldkonnal üle elada vähemalt järgneva poolaasta ehk kuni suveni.

"Abi vajavad eelisjärjekorras Tallinna ettevõtted, sest siin on kriis kõige laiahaardelisem ja kriitilisem," lisas Medri. 

Küsi nõu!

  Esita küsimus

Saada vihje

Hea lugeja, meie eesmärk on teha just sellist ajakirja, nagu sulle meeldib. Pane kirja soovitud teemad ning dokumendivormid, mida tahaksid siit leida. Tehkem koostööd!