13.11.2018 Teisipäev

Mängurlus ja seadus: Ülemkohus muudab mängu

Selle aasta alguses, otsustas Ameerika Ühendriikide Ülemkohus, et osariikidel lubatakse legaliseerida hasartmängud üksikutel spordiüritustel. Eelnevalt oli see legaalne ainult Nevada osariigis, ent kohtuotsus tähendab, et potentsiaalselt mitme miljardi dollari suurune turg on nüüd avatud ülejäänud riigile. Aastaid kihlveo mängimisteenustega tegelenud USAst väljaspool asuvad hasartmänguettevõtted on juba üles näidanud huvi äritegevuse vastu USAs.
Mängurlus ja seadus: Ülemkohus muudab mängu
Mängurlus ja seadus: Ülemkohus muudab mängu

Antud tee on nüüd avatud Euroopa ning teiste maailmajagude suurimatele kaubamärkidele, et püüda viia ellu agressiivseid laienemisstrateegiaid USA turule, mis on eelnevalt olnud täiesti kättesaamatu. See võib tulla kasuks ka Eestile, kuna siin tegutseb mitmeid ettevõtteid nagu ”Betsafe” online kasiino, “Global gaming” (ninja casino) ja teisigi. Juba praegu näeme laienemise märke; rahvusvaheline spordikihlvedude tööstuse üks juhtivatest ettevõtetest GVC on välja kuulutanud 200 miljoni dollari suuruse partnerluse MGM Resorts Internationaliga, mis on üks maailma suurimaid restorani ning majutusettevõte, ning selle suurima kasiinooperaatoriga. MGM on Las Vegase hiiglaste MGM Grand, Bellagio ning Mirage omanik; nende investeering online-hasartmängudesse on selgeks märgiks laieneva turu kõrge väärtuse näitajaks.

Mida tähendab antud muudatus legaalse hasartmängutööstuse jaoks?

Võitjad:

Ilmselgelt tähendab see New Yersey ning teiste osariikide jaoks, kus tegutsevad kasiinod ning võidusõidurajad, ent ei ole veel spordikihlvedude praktikat, uusi turiste ning mängijaid osariikidesse. Näiteks Delaware’il on spordivõistluste kihlveolahendused  mänguautomaatidega, ent osariik kaotas PASPA kohtuotsuse, mille alusel piirati osariigis spordiennustuste praktiseerimist. Nii et Delaware’il on hea võimalus olla esimene osariik peale Nevada, kus võetakse kasutusele spordikihlveod.

Vaatamata sellele, et professionaalsed ning kolledzite spordiliigad vaidlesid antud otsuse üle Ülemkohtuni välja, on nemad siiski vahetud võitjad. Isegi ilma nende poolt nõutava 1% suuruse käitlemise “terviklikkuse tasuta” saavad liigad ning meeskonnad tohutut kasu tänu huvi kasvu suurenemisele mistahes spordiala vastu, kus saab teha panuseid. See tähendab ka seda, et nende mängude ülekande ringhäälinguorganisatsioonid saavad küsida suuremat tasu reklaami eest.   

Teiste riikide legaalsed kihlvedude pakkujad lõikavad kasu suurenenud huvist spordikihlvedude vastu.

Poliitikud ja lobistid on samuti suured võitjad, eriti riiklikul tasemel. NFL taotleb riiklikku regulatsiooni.

Suure tõenäosusega tabab Interneti pokkerit kasvubuum.

Kaotajad:

Nevada kasiinod, eriti antud osariigi üks suuremaid spordivõitluste kihlveolahenduste pakkujaid Caesars, saavad ilmselt mõned aastad hästi hakkama, ent lõpuks saab Nevada siiski kahjustada üleriigilise konkurentsi tõttu. Milleks sõita viis tundi, et teha panus, kui kohalik kihlveoteenuse pakkuja asub ümber nurga või on kättesaadav telefoni või arvuti teel?

Illegaalsed kihlvedude vahendajad võivad näha võimalikku kasvu äris osariikides, kus antud teenus ei ole veel legaliseeritud.  Põrandaalused operaatorid ei pea maksma riigilõivusid ja makse, kuigi targemad maksavad föderaalset aktsiisimaksu/tulumaksusoodustust.  Nad võivad pakkuda kihlvedajatele lihtsamat krediiti. Ent arvata võib, et seaduslikud kihlveokontorid jäävad valdavaks, eeldades, et nad ei pea loobuma kogu oma kasumist makstes “terviklikkuse tasu” liigadele. Legaalsed kihlveo pakkujad saavad vähendada osa kulutusi, kui neile antakse õigus pakkuda teenust arvutite kaudu. Samuti saavad nad turundada ennast, sealhulgas televisioonis ja internetis. Mõned suuremad kihlvedajad võivad jääda kasutama nn offshore ettevõtteid, mis ei esita kasumi aruandlust maksuametile. Ent enamik lihtsaid teenuse kasutajaid eelistavad litsentsiga operaatoreid, kus tasu saamine on kindel.

Järeldus

2020. aasta alguseks on meil rohkem kui tosin riike, kus on seaduslikult lubatud spordikihlveod. Me ei pruugi näha, et paljud spordikihlvedude legaliseerimise seadused jõuaksid õiguseni enne 2018. aasta novembrit: on valimisaasta ning pärast novembrikuu valimisi on riigisekretäride jaoks avatud hooaeg, kes otsivad muud valutut viisi tulude suurendamiseks.

Küsi nõu!

  Esita küsimus

Saada vihje

Hea lugeja, meie eesmärk on teha just sellist ajakirja, nagu sulle meeldib. Pane kirja soovitud teemad ning dokumendivormid, mida tahaksid siit leida. Tehkem koostööd!