16.05.2011 Esmaspäev

Leht: teise samba pensionid on kindlustusseltside meelevallas

Kindlustusselts võib teise samba pensionilepingus oma suva järgi määrata inimeste oodatavat eluiga ning riik ei kontrolli ka kindlustusseltside tasusid, mida võetakse pensionivara haldamise eest. Antud näitajad koos pensionivara investeerimistuluga määravad, kui suure pensioni saavad inimesed teisest sambast.

Praegu on keskmine pensionilepingu summa 8200 eurot, pensionikeskuse kalkulaatori järgi lubavad seltsid sellisel juhul pensioni iga kuu 35,75 kuni 38,72 eurot. Seda juhul kui lepingus on 15-aastane garantiiperiood. Kindlustusselts maksab kõnealuse näite puhul inimesele aastas välja 5,2% summast.

Pensionifondi sissemakstud summani jõudmiseks peaks inimene elama pärast pensionile jäämist ja pensionilepingu sõlmimist veel 19 aastat. Statistiline keskmine eeldab, et 65-aastane inimene elab veel 16,12 aastat.

Finantsinspektsioon leiab, et riik peaks kehtestama pensionilepinguid pakkuvaile seltsidele ühtse suremustabeli koos keskmise oodatava elueaga. Samuti kahtleb inspektsioon, kas pensionilepingu sõlmijail on piisavalt infot, et valida endale soodsaim elukindlustusselts.

"Konkurents peaks reguleerima üksnes valdkondi, mis on otseselt seotud teenuse hinnaga, välistades need komponendid, mis olemuslikult peaksid olemaa ühetaolised või kus komponentide erinevus oleks küsitava iseloomuga või milline erinevus võib teenuse tellijale olla raskesti mõistetav," kommenteeris inspektsiooni pressiesindaja Malle Aleksius.

Rahandusministeeriumi kindlustuspoliitika osakonna nõuniku Kertu Fedotovi sõnul jääb periood, mille jooksul kogutud summa on pensionina kättesaadav 18 ja 22 aasta vahele, sõltuvalt kindlustusseltsist. Ta kinnitas, et seltsid konkureerivad pensionäride pärast, seega peaks konkurents tagama, et nii seltside tasud, garanteeritud intressimäärad kui ka eluea arvestus oleks pensionilepingu sõlmijale soodsad.

Teise samba pensionisüsteemi puhul tuleb enamikul inimestel sõlmida pensionile minnes leping elukindlustusseltsiga. Kui inimese teise sambasse kogunenud raha väärtus on vähemalt 50-kordne rahvapensionimäär, tuleb sõlmida pensionileping, millega inimene loovutab kogutud raha elukindlustusseltidele ja vastutasuks saab seltsilt pensionimakseid kuni surmani. Kui lepingu lisas on garantiiperiood, siis saavad inimesed surma korral makseid tema pärijad kuni garantiiperioodi lõpuni.

Kui inimese teise samba vara väärtus on 10-50  rahvapensionimäära, siis võib sõlmida pensionilepingu või võtta ka fondipensioni. Viimane tähendab väljamakseid otse pensionifondist kuni vara ammendumiseni.

Kui vara väärtus on alla kümne rahvapensionimäära, võib raha ühekorraga välja võtta. Sama käib summa kohta, mis ületab pensionile jäädes 700-kordset rahvapensionimäära.

BNS

Küsi nõu!

  Esita küsimus

Saada vihje

Hea lugeja, meie eesmärk on teha just sellist ajakirja, nagu sulle meeldib. Pane kirja soovitud teemad ning dokumendivormid, mida tahaksid siit leida. Tehkem koostööd!
right banner 2024 est konference
430824810 430800019636154 7356040320163199917 n255