27.03.2015 Reede

Kollaste ametiühingute mõjujõud on Eestis väike

Õnneks ei ole ettevõtete endi organiseeritud ametiühingud Eestis valdav probleem ja alati on Eesti ametiühingute keskliidu juhi Peep Petersoni sõnul lõpuks peale jäänud seaduspärased ametiühingud.

Peep Peterson, Eesti Ametiühingute Keskliidu esimees
Peep Peterson, Eesti Ametiühingute Keskliidu esimees Foto: PM

"Üksikud tööandjad on ka varem üritanud nn kollaste ehk teeseldud ametiühingutega Eestis töötajate ühinemist kahjustada, aga alati on (rahvusvahelise tööorganisatsiooni) ILO mõistes sõltumatud ühingud võitnud," ütles BNS-ile Peep Peterson ja lisas, et mõistlikum on see aeg kulutada arukatele läbirääkimistele ja siirale suhtlemisele.

BNS kirjutas 25. märtsil, et Eestis moodulmajade tootmisega tegeleva Harmeti juhtkond üritab selle tehastes loodud ametiühingu vastu võidelda oma seltsi loomisega ja ametiühingu tunnustamisest keeldumisega. Mullu jaanuaris kirjutas ka Äripäev, et toona meremeeste ametiühinguga võidelnud Tallinki Hotellid organiseerivad ettevõtte juhtkonnaga seotud niinimetatud kollast ametiühingut.

Harmetis toimuva kohta ütles Peterson, et ametiühingu taotlused näivad Eesti mõistes vägagi tavapärased ja jõukohased. "Liikmemaksu kogumise punkt on sadades Eesti ettevõtetes ja asutustes väga lihtsalt pardale võetud ja probleemivaba lahenduse leidnud. Kui tööandja peab vajalikuks selle fakti eest ebasiiralt peitu pugeda, siis on ametiühingul voli oma seaduslikku survet tugevdada, mida kohalik noor ametiühing ilmselt ka teeb, kaasates sellesse rahvusvahelisi solidaarseid jõudusid," rääkis ta.

Töötajaid esindavate seltside loomine juhatuse kontrolli all on rahvusvahelise tööorganisatsiooni ILO konventsiooniga keelatud, selle on ratifitseerinud ka Eesti.

Küsi nõu!

  Esita küsimus

Saada vihje

Hea lugeja, meie eesmärk on teha just sellist ajakirja, nagu sulle meeldib. Pane kirja soovitud teemad ning dokumendivormid, mida tahaksid siit leida. Tehkem koostööd!
right banner 2024 est konference
430824810 430800019636154 7356040320163199917 n255