02.01.2018 Teisipäev

Kinnisvarabüroo: maksumuudatused kasvatavad inimeste laenuvõimet

Kinnisvarafirma 1Partner Kinnisvara tegevdirektori Martin Vahteri hinnangul tõusevad paljud kliendid tänavu maksumuudatuste tõttu kinnisvaralaenu jaoks kõlbuliku tasemeni.

"Uuest aastast jõustuv maksumuudatus jätab tuhandetele inimestele 50-60 eurot kuus rohkem kätte ja see tõstab paljud uued kliendid pankade jaoks laenukõlbulikule tasemele. Lisaks suurendab üldine majanduskasv keksklassi arvu. Suur osa vabast rahast läheb elamistingimuste parendamisse ning see muudab üüri- ja odavama otsa korterituru veelgi aktiivsemaks," ütles Vahter pressiteate vahendusel.

Tingituna nii riiklike kui erasektori ehitusprojektide kasvust kallineb Vahteri hinnangul tänavu ehitusmaksumus. "Riik paneb suurtesse ehitusprojektidesse palju vahendeid, järgmise kahe aastaga lisandub turule ka 80 miljonit eurot Kredexi rekonstrueerimistoetust. Paralleelselt ehitab vilkalt erasektor. Tulemuseks on ehitus- ja rekonstrueerimishinna tõus," märkis ta.

Müügihindades Vahter märkimisväärset kallinemist aga ei prognoosi ning Tallinna korterite hinnatõus peaks jääma inflatsiooni piiridesse.

Kasvavate ehitushindade, aga stabiilsete müügihindade tõttu lähevad mitmed kinnisvaraarendused Vahteri hinnangul tänavu pankroti. "Kõik projektid ei õnnestu ka heal ajal ja nii läheb ka tänavu mõnigi arendus pankrotti või külmutatakse. Kuna pangad annavad raha uusarendustele ettevaatlikult, siis täidab tühimiku ühisrahastus ning inimesed peaksid võetud riskidega rohkem arvestama," sõnas Vahter.

Toetajad

Suno 365 logo 10 Uku tarkvara

Liituge meiega sotsiaalvõrgustikes