29.07.2022 Reede

Kinnisvaraarendajad projekte hinnatõusu tõttu pausile pannud ei ole

Eesti kinnisvaraarendusfirmade Bonava, Merko ja Endoveri esindajate sõnul jätkub hoonete ehitamine ja uute projektide ettevalmistus hoolimata keerulisest majandusolukorrast plaanipäraselt.
Kinnisvaraarendajad projekte hinnatõusu tõttu pausile pannud ei ole
Kinnisvaraarendajad projekte hinnatõusu tõttu pausile pannud ei ole Foto: RUP

"Bonava ei ole käimasolevaid projekte seisanud. 2022. aasta esimesel poolaastal oleme alustanud Tallinnas kolme uue projekti müügi ning ehitusega. Tänu arendusprojektide mahukusele Tallinnas, ettevõttesisesele hanketegevusele ning ehituse peatöövõtule oleme saavutanud tarnijate ja alltöövõtjatega mõistlikul tasemel hinnakokkulepped," kommenteeris Bonava müügi- ja turundusosakonna juhataja Lauri Laanoja BNS-ile.

Hetkeolukord Tallinna uute kodude turul ei ole Laanoja sõnul andnud põhjust planeeritud arendustegevust kärpida, kuid sellest hoolimata jälgib ettevõte tähelepanelikult nii sisendhindade kujunemist kui ka turu edasist käekäiku. "Tarbijate kindlustunne näib uute huviliste lisandumise näol hetkel igati tugevana. Kuidas elukalliduse võimalik kasv inimeste huvi uute kodude vastu kujundab, näitab tulevik," lisas ta.

"Kinnisvaraarenduse puhul on oluline silmas pidada, et tegu on väga pikaajalise protsessiga. Detailplaneeringu menetlemisest kuni valmis korteri kliendile üle andmiseni võib kuluda kümmekond aastat, ehitusloa saamisest "võtmed-kätte" hetkeni orienteeruvalt kaks aastat. Seega valmistatakse täna ette töid, mille füüsilist valmimist võime näha kõige varem kolme aasta pärast. Projektide ehituse käivitamine sõltub loomulikult konkreetse hetke turuoludest," märkis Merko kommunikatsiooni- ja turundusjuht Kätlin Kaasik.

Endoveri arendus- ja ehitusdirektori Uku Tinti sõnul on ettevõttel suurarendajana kogemusi mitmest majanduskriisist, millest ollakse õppinud ning ka edukalt väljunud. "Hetkel saame öelda, et liigume plaanipäraselt mahtudega nii Volta kvartalis Põhja-Tallinnas kui ka Rocca Towersi kõrghoonete kvartalis Haaberstis. Paralleelselt käivad uute arendusetappide projekteerimistööd nii Voltas kvartalis, kui Roccas Towersis. Samuti on ettevalmistamisel täiesti uus projekt Viimsis," tõi ta välja, ent nentis, et ehituse kõrgenenud sisendhind paneb ettevõtte siiski teatud surve alla.

Küsi nõu!

  Esita küsimus

Saada vihje

Hea lugeja, meie eesmärk on teha just sellist ajakirja, nagu sulle meeldib. Pane kirja soovitud teemad ning dokumendivormid, mida tahaksid siit leida. Tehkem koostööd!