19.06.2018 Teisipäev

Keskpank: kommertspangad tahavad välkmaksed tänavu kasutusele võtta

Eesti Panga asepresidendi Madis Mülleri sõnul plaanivad enamus Eesti kommertspanku käesoleva aasta jooksul hakata oma klientidele pakkuma välkmakse teenust; praegu pakub Eestis välkmakseid vaid SEB Pank.

"Me teame, et kõik suuremad pangad mõtlevad selle peale ja tulevad sarnase teenusega [välkmaksega] turule," ütles Müller Eesti Pangas toimunud välkmaksete teemalisel debatil.

"Teistel turuosalistel on kindel ambitsioon sellega välja tulla, meie hakkasime sellega töötama enam kui aasta tagasi," lisas SEB Panga juhatuse esimees Allan Parik.

Pariku sõnul võiks välkmaksetest saada uus standard. Kuigi Eestis moodustavad välkmaksed praegu küll vaid 1 protsendi maksetest, siis tema sõnul on see pigem aasta küsimus, mil välkmaksed muutuvad tavateenuseks.

Alates 2017. aasta novembri lõpust saavad kõik pangad ja makseteenuste pakkujad liituda üleeuroopalise välkmaksete süsteemiga, mis võimaldab kõigest sekunditega ühest pangast teise makseid teha. Kliendid saavad välkmakseid teha ja vastu võtta nendes pankades, mis on uue süsteemiga liitunud – nii makse algataja kui ka makse saaja peavad olema uue süsteemi liikmed.

Välkmaksete süsteemi abil saab reaalajas ehk kuni 10 sekundiga arveldada Euroopa-siseseid makseid ning makselimiit on 15 000 eurot. Süsteem töötab ööpäev läbi ja aasta ringi. Pank või makseteenuste pakkuja võib süsteemiga liituda vabatahtlikult, aga see eeldab, et ta on ööpäev läbi valmis makseid töötlema.

Praegu pakub Eestis välkmakseid vaid SEB Pank, mis hakkas oma klientidele seda teenust pakkuma möödunud aasta novembris. Lätis pakub oma klientidele välkmakseid lisaks SEB Pangale ka Citadele.
255x300

Küsi nõu!

  Esita küsimus

Saada vihje

Hea lugeja, meie eesmärk on teha just sellist ajakirja, nagu sulle meeldib. Pane kirja soovitud teemad ning dokumendivormid, mida tahaksid siit leida. Tehkem koostööd!