15.11.2016 Teisipäev

Kaubanduskoda: sotsiaalmaksu määra vähendamise tühistamine pole seaduslik

Kaubandus-tööstuskoja peadirektor Mait Palts peab sotsiaalmaksu määra vähendamise tühistamise kavatsust seadusevastaseks, sest maksukorralduse seaduse järgi peab maksumuudatuse vastuvõtmise ja jõustumise vahele jääma vähemalt kuus kuud.

Riigikogu võttis tänavu vastu seadusemuudatuse, millega otsustati 2017. aasta 1. jaanuarist langetada sotsiaalmaksu määra 33%-lt 32,5%-le ja 2018. aasta algusest 32%-le.

Nüüd on parlamendi menetluses seaduse muutmise ettepanek, millega tahetakse tehtud muudatused tühistada juba tuleva aasta algusest.

„2015. aastal esitas kaubanduskoda riigikogule ligi 1300 allkirjaga kollektiivse pöördumise, millega soovis viia seadusesse põhimõte, mille järgi maksumuudatuse vastuvõtmise ja jõustumise vahele peab jääma vähemalt pool aastat. Pöördumise eesmärgiks oli suurendada maksukeskkonna ettenähtavust, anda ettevõtjatele aega maksumuudatustega kohanemiseks ning vältida olukorda, kus riigieelarve tulude suurendamise eesmärgil soovitakse kiirustades muuta maksuseaduseid,“ ütles Palts pressiteate vahendusel. Riigikogu võttis vastava ettepaneku vastu ning viis ka seadusesse.

„Sotsiaalmaksu määra vähendamise kehtetuks tunnistamine vähem kui kahekuulise etteteatamistähtajaga ei ole kindlasti kooskõlas kollektiivse pöördumise eesmärgiga ega põhiseaduses kirjeldatud õiguspärase ootuse põhimõttega,“ rõhutas Palts.

Paltsi sõnul on peale kaubanduskoja ettepaneku jõustumist kuue kuu reeglit maksuseaduste muudatuste tegemisel alati järgitud. „Selle reegli lisamine maksukorralduse seadusesse on aidanud tagada õiguskindluse põhimõtte paremat teostumist, mille tähtsusele maksuõiguses on korduvalt viidanud ka riigikohus ja õiguskantsler.“

Küsi nõu!

  Esita küsimus

Saada vihje

Hea lugeja, meie eesmärk on teha just sellist ajakirja, nagu sulle meeldib. Pane kirja soovitud teemad ning dokumendivormid, mida tahaksid siit leida. Tehkem koostööd!