13.12.2010 Esmaspäev

Kartellilepete kahtlus on tänavu toonud 15 kriminaaluurimist

Riigiprokuratuuri andmetel on kartellileppeid käsitlevate kriminaalasjade arv viimastel aastatel hoogsalt kasvanud. Kui 2007. aastal käivitati vaid üks kartellileppe uurimine, siis tunamullu oli selliseid kriminaalasju juba viis, mullu kaheksa ja tänavu 15.

Mitmed keelatud hinnakokkuleppe süüasjad on saanud juba ka jõustunud kohtulahendi. Näiteks sõlmis AS V&K Holding 2003. aastal kartellikokkuleppe Leedu äriühinguga UAB Grasu Pasaulis, millega jagati omavahel riikidevaheline videofilmide hulgimüügi kaubaturg. AS V&K Holding mõisteti 2004. aastal kokkuleppemenetluses süüdi ja firma pidi tasuma karistuseks 150.000 krooni.

Aastatel 2004-2005 üritas AS-i Spacecom juhatuse esimees sõlmida konkurentsi kahjustavat kokkulepet AS-ga Eesti Raudtee eesmärgiga jagada ära raudtee kaubaveomahud, tõsta veosetariife ja piirata kolmandate isikute tegutsemist turul. 2008. aastal mõisteti Spasecom süüdi ning firma pidi tasuma pool miljonit krooni, ettevõtte juht aga 180.000 krooni.

Aastatel 2006 – 2007 pani MTÜ Eesti Rehviliit tegevjuhi Kaur Kuurme kaudu toime konkurentsi kahjustava kokkuleppe ja otsuse, millega otseselt määrati kindlaks kolmandate isikute suhtes kauplemistingimusi, samuti konkurentsi kahjustava kokkuleppe ja otsuse, millega piirati kolmandate isikute kaubaturule pääsu ja püüti  neid sealt välja tõrjuda. 2010. aasta Harju maakohtu otsusega määrati Eesti Rehviliidule 200.000 krooni suurune rahaline karistus.

Tänavu tuli riigikohtu otsus, millega mõisteti Kersti Kurvits, Katrin Rajamäe ja Anne Randmer ja Sihtasutus Jõgevamaa Arendus- ja Ettevõtluskeskus õigeks konkurentsikuriteo süüdistuses.

Mitu kartellileppe süüasja on ka jätkuvalt kohtumenetluses. Esimese astme kohtus on puiduveoteenuse tellimise riigihangetega seotud menetlus, samuti tänavakoristusfirmade hinnakokkuleppe süüasi.

Ringkonnakohtus on valmisfirmade müügiga tegelevate ettevõtete hinnakokkulepe, riigikohtus aga teedeehituse riigihankega seotud kriminaalmenetlus ja viinatootjate keelatud hinnakokkulepe kaasus.

Konkurentsikuritegude valdkonnas on konkurentsiameti ja riigiprokuratuuri kohtueelses menetluses kümmekond kriminaalmenetlust.

BNS


Küsi nõu!

  Esita küsimus

Saada vihje

Hea lugeja, meie eesmärk on teha just sellist ajakirja, nagu sulle meeldib. Pane kirja soovitud teemad ning dokumendivormid, mida tahaksid siit leida. Tehkem koostööd!
right banner 2024 est konference