02.07.2012 Esmaspäev

Juuni kohta hea kuu

1LT11OCT11B13Tõnis Oja,
börsianalüütik,
NASDAQ OMX Tallinn profiblogi

Juuni ei ole meie börsi jaoks reeglina hea kuu. Börsiindeks OMXT on enamasti jaanikuul langenud. Seitsmeteistkümnest juunist, mil Tallinna börsil on senise ajaloo jooksul kaubeldud, on börs kerkinud juunis vaid viiel aastal – keskmiselt on indeks langenud 1,6%.

Selle aasta juunis kerkis börsiindeks 3,02% 623,26 punktini. Nii tugeva tõusu tegi indeks juunis viimati 2007. aastal. Mäletatavasti oli eelmine börsibuum veebruaris just otsa saanud ning juunikuist tõusu võis nimetada nn surnud kassi põrkeks.

Esimesel poolaastal kerkis börsiindeks 17,34%, mis on keskmisest parem tulemus – börsi senise ajaloo jooksul on OMXT indeks kerkinud esimesel poolaastal keskmiselt 11,5%. Paraku tuli suurem osa selle aasta tõusust esimeses kvartalis. Selle aasta parim kuu on olnud veebruar, mil indeks kerkis 8,5% ehk praktiliselt poole esimese poolaasta tõusust.

Poolaasta suurimaks tõusjaks on ehituskontsern Nordeconi aktsia 30 ja Baltika 29,3%-ga, mis iseenesest on üsna kummaline. Nordecon on olnud kahjumis kolm aastat järjest ning ka selle aasta esimeses kvartalis, Baltika on kahjumlikkust näidanud juba 14 kvartalit järjest ning kumbki ettevõte pole dividende maksnud aastaid. Üle 20 protsendi kallines poole aastaga veel Olympic EG ning Arco Vara aktsia kerkis 19,9%.

Ma ei oska sellest muud järeldada, et Eesti investorid on üsna riskialtid, et mitte öelda spekulandid.

Sama kinnitab ka meie investorite suhtumine Nokia aktsiatesse. Sel ajal kui Nokia aktsial olid üsna head ajad ehk viis aastat tagasi, siis oli maailma suurima mobiiltelefonide tootja vastu huvi üsna leige. Oleks veel, et meie investorid oleks taibanud, et Apple pöörab selle turu pea peale. Ka seda ei olnud tunda.

Nokia aktsia muutus meie investorite seas popiks pärast seda, kui etteotsa asus tegevjuht Stephen Elop ja mobiilitootja hakkas koostööd tegema Microsoftiga. Kahjuks pole risk seni ära tasunud, sest Nokia on kaotanud selle aja jooksul suure osa oma väärtusest. Nädala aega tagasi vajus aktsia madalaimale tasemele alates 1996. aasta augusti algusest.

Tulles tagasi Tallinna börsi juurde, olid päris heade majandustulemuste ja dividendimaksjatena tuntud Tallinna Kaubamaja ja eriti Silvano FG aktsiatõusud üsna keskpärased – vastavalt 16,4% ja 13,3%. Esimesel poolaastal oli ka kaks langejat – Viisnurga aktsia, mille aktsia kukkus 19% ja kaheprotsendilise languse teinud Ekspress Grupp.

Eelmise nädalala lõpul toimunud Euroopa Liidu tippkohtumisest põhjustatud börsiralli pani eduka punkti tervele nädalale. Euroopa aktsaiturud kerkisid neljandat järjestikust nädalat. Euroopa aktsiaturgude hinnaliikumist peegeldav Euro Stoxx 600 indeks kerkis juunis 4,8%, mis on suurim kuine tõus alates oktoobrist. Esimesel poolaastal kosus indeks 2,7%.

Eelmisel nädalal kerkisid 18 Lääne-Euroopa aktsiaturud. Oslo börsi indeks OBX kerkis 5,9%, mis on selle aasta suurim tõus.

“Tulemused olid nii head, nagu tippkohtumiselt sai oodata,” kommenteeris Bloombergile tippkohtumise tulemusi investeerimisfirma Ashburton fondijuht Derry Pickford. “Siiski tuleks hoiatada kahe asja eest: ootused olid väga madalad ja tegemist on pigem siiski lühiajaliste valuvaigistite, mitte aga fundamentaalse raviga,” lisas ta.

Wall Streetil kerkis Dow Jonesi tööstuskeskmine nädalaga 1,9% ja kuuga 3,9% 12 880,09 punktini, mis on maailma tuntuima aktsiaindeksi suurim tõus alates eelmise aasta oktoobrist.

“Paistab, et Euroopa on liikumas euro kooshoidmise suunas,” ütles investeerimisfirma St.Denis J. Villere & Co partner George Young. “Meie paneme raha aktsiatesse. Meie usume, et USA-l läheb pikas perspektiivis hästi.”

Tõnis Oja,
börsianalüütik,
NASDAQ OMX Tallinn profiblogi


Avaldatud RUP.ee Profiblogis 

Küsi nõu!

  Esita küsimus

Saada vihje

Hea lugeja, meie eesmärk on teha just sellist ajakirja, nagu sulle meeldib. Pane kirja soovitud teemad ning dokumendivormid, mida tahaksid siit leida. Tehkem koostööd!
430824810 430800019636154 7356040320163199917 n255