30.09.2021 Neljapäev

Järgmise aasta riigieelarve toob omavalitsustele lisaraha

Valitsus kiitis täna heaks 2022. aasta riigieelarvest kohalikele omavalitsustele suunatavate vahendite mahu. Eelmisel nädalal toimunud läbirääkimistel keskvalitsuse ja omavalitsuste vahel vaadati üle tuluprognoos ja arutati muu hulgas kohalike teede hoolduskulude küsimust.

Läbirääkimistel oli üheks prioriteediks kohalike teede küsimus.
Läbirääkimistel oli üheks prioriteediks kohalike teede küsimus. Foto: pixabay

Valitsuskomisjoni juhi, riigihalduse ministri Jaak Aabi sõnul on omavalitsuste tulubaas tänaseks märgatavalt suurem kui kriisieelsetel aastatel. „Näiteks on 2022. aastal tulumaksu laekumine 21% kõrgem kui oli kriisi eel, 2019. aastal,“ märkis minister. „Järgmisel aastal peaks omavalitsustele tulumaksu laekuma 121 miljonit eurot rohkem kui 2021. aastal. Selleks aga, et saaksime naasta tavapärase elu juurde ja tulumaksu laekumine oleks veelgi parem, on vaja pingutada elanike vaktsineerimisega koroonaviiruse vastu, mille korraldamise kulud me omavalitsustele ka hüvitame,“ lisas ta.

Läbirääkimistel oli üheks prioriteediks kohalike teede küsimus – teede hooldamine tähendab linnadele ja valdadele märkimisväärset ressursikulu.

Eelarvestrateegia järgi eraldatakse aastatel 2022-2025 teedele igal aastal valemipõhist toetust 29,3 miljonit eurot, lisaks sellele kinnitasime 2022. aasta eelarves teede korrastamise projektipõhise täiendava toetusena 7 miljonit,

sõnas Jaak Aab.

Eelarveläbirääkimised valitsuskomisjoni ja omavalitsuste vahel on toimunud aasta vältel. "On kohti, kus omavalitsuste positsioon on paranenud ning mille eest me valitsust tunnustame,“ märkis Eesti Linnade ja Valdade Liidu juhatuse esimees Tiit Terik. „Samas on ka punkte, kus jääme eriarvamusele, kuna näeme, et meie objektiivsed vajadused on täna suuremad. See puudutab eeskätt laste huvihariduse osa ning ka teede hoidu tuleks tegelikult suunata rohkem vajaduspõhiseid vahendeid,“ kommenteeris Terik.

Järgmise sammuna suunab valitsus rahastusettepanekud koos 2022. aasta riigieelarve eelnõuga menetlemiseks riigikogule.

Küsi nõu!

  Esita küsimus

Saada vihje

Hea lugeja, meie eesmärk on teha just sellist ajakirja, nagu sulle meeldib. Pane kirja soovitud teemad ning dokumendivormid, mida tahaksid siit leida. Tehkem koostööd!