TRK 1140x140 ee gif
27.10.2017 Reede

Euroopa Keskpank otsustas tulevast aastast varaostuprogrammi poole võrra vähendada

Euroopa Keskpank (ECB) otsustas 26. oktoobril jätta oma baasintressimäärad muutmata ning vähendada tulevast aastast varaostuprogrammi mahtu 30 miljardile eurole kuus.

Keskpanga teatel kestab varaostuprogramm praeguses mahus ehk 60 miljardit eurot kuus tänavu detsembri lõpuni. Uuest aastaks vähendatakse seda aga poole võrra 30 miljardile eurole kuus.

ECB märkis, et varastuprogramm kestab septembrini, kuid vajadusel võidakse suurendada selle mahtu ja/või kestust, kui väljavaade muutub vähem soodsaks või finantstingimused ei ole enam kooskõlas edasiste sammudega inflatsiooni arengu püsival kohandamisel.

Keskpanga juht Mario Draghi ütles pressikonverentsil, et varaostuprogrammi jätkumine on endiselt vajalik, kuna inflatsioon on, hoolimata robustsest ja laiapõhjalisest majanduskasvust, endiselt aeglane. Samas märkis ta, et otsus langetada varaostuprogrammi tulenes kasvavast kindlusest, et inflatsioonimäär läheneb järk-järgult ECB eesmärgile.

ECB rahapoliitika üks eesmärk on hoida inflatsioon tasemel, mis on 2 protsendi lähedal, ent jääb sellest piirist allapoole. Septembris oli euroala aastane inflatsioon aga 1,5 protsenti, püsides augustiga samal tasemel.

Käesoleva aasta inflatsiooniprognoos jäeti muutmata 1,5 protsendi juurde, samas tulevaks aastaks prognoositakse 1,2-protsendilist inflatsiooni ja 2019. aastaks 1,5-protsendilist.

ECB nõukogu otsustas säilitada põhiliste refinantseerimisoperatsioonide intressimäärana 0,00 protsenti, laenamise püsivõimaluse intressimäärana 0,25 protsenti ning hoiustamise püsivõimaluse intressimäärana -0,40 protsenti. Nõukogu teatel eeldatakse, et baasintressimäärad püsivad praegusel tasemel pikema aja vältel ja tunduvalt kauem, kui tehakse netovaraoste.

Toetajad

Suno 365 logo 10  

Liituge meiega sotsiaalvõrgustikes